Zmiany techniczne w MotoGP na sezon 2019

Podczas ostatniej rundy MotoGP na torze Sepang doszło do spotkania komisji do spraw bezpieczeństwa, na którym ustalono zmiany przepisów w MotoGP na sezon 2019.

Komisja Grand Prix podjęła następujące decyzje:

Analiza danych – Dyrektor techniczny wyznaczony przez Dornę będzie miał uprawnienia do pobierania danych bezpośrednio ze wszystkich motocykli w stawce na komputer w celu sprawdzenia, czy dane nie zostały zmodyfikowane. Po ustaleniu, że dane są zgodne z przepisami FIM, zostaną one usunięte z komputera.

Temperatura paliwa i powietrza – Czas pomiędzy ogłoszeniem oficjalnej temperatury powietrza a początkiem wyścigu zostanie wydłużony z 60 do 75 minut. Ma to na celu dać zespołom klasy MotoGP więcej czasu na ukończenie procesu tankowania.

Kaski – Komisja zatwierdziła nową wersję kasków ustanowioną przez FIM. Oznacza to, że teraz pojawi się jedna ulepszona wersja, która zastąpi dotychczas stosowane różne wersje kasków dla zawodników. Testy nowego sprzętu są w toku, choć niektórzy producenci już ukończyli testy, a reszta dopiero ma je w planach.

Komponenty Hamulców – Przyjęto bardziej szczegółowe specyfikacje materiałów stosowanych do połączeń przewodów i cylindrów hamulcowych.

Przekraczanie prędkości w alei serwisowej – Obecnie kara za przekroczenie prędkości w pit-lane wynosi 200 euro. Od przyszłego roku sędziowie będą mieli możliwość nakładania większych kar finansowych na zawodników, jeśli sytuacje będą się powtarzać.

Dodatkowo kaski zawodników będą miały specjalną etykietę, która w unikalny sposób będzie je identyfikować. Po zeskanowaniu etykiety sędziowie będą mieli dostęp do informacji dotyczących m.in. wagi kasku i ważności homologacji.

Głos w tej sprawie postanowił zabrać dyrektor sportowy FIM Fabio Muner.

To jest prawdziwy przykład używania technologii w celu zwiększenia bezpieczeństwa zawodników. Jesteśmy bardzo dumni z wprowadzenia tego systemu. Mamy nadzieję, że wszyscy zawodnicy przyjmą dobrze te zmiany – skomentował Muner.

Więcej zmian technicznych na sezon 2019 Dorna ogłosi podczas ostatniego weekendu MotoGP sezonu 2018 w Walencji.