Zaprezentowano nowy bolid Formuły E

Zaprezentowano nowy bolid Formuły E

Model samochodu Formuły E, który będzie nową generacją został zaprezentowany na międzynarodowym festiwalu samochodowym w Genewie.

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem ten samochód, ujrzałem elegancki i efektowny model auta. Jeśli od początku rysowałbyś samochód wyścigowy i chciałbyś opierać się na niesamowitym wyglądzie, to narysowałbyś właśnie taki model. Gdy ludzie ujrzą ten samochód, powiedzą w końcu, że Formuła E jest przyszłością – powiedział Alejandro Agag, założyciel i dyrektor generalny Formuły E.

Bolid Formuły E Gen2 został zaprezentowany przez prezesa FIA Jeana Todta oraz założyciela i dyrektora generalnego Formuły E Alejandro Agaga. Odsłonięcie odbyło się w obecności mediów, gości specjalnych, a także producentów i zespołów rywalizujących w serii elektrycznych wyścigów ulicznych.

Prócz tego, ujawniona specyfikacja techniczna samochodu Gen2, która jasno wskazuje, że nowy samochód na sezon 2018/19 jest postępem i ulepszeniem dokonanym pod względem wydajności od czasu inauguracyjnego E-Prix zaledwie cztery lata temu.

Oprócz oszałamiającego wyglądu nowego samochodu Formuły E, najbardziej zauważalna zmiana pojawiała się pod karoserią z akumulatorem. Nowy akumulator posiada dwukrotnie większą moc, co pozwoli na jazdę do końca wyścigu bez wymiany auta w połowie rywalizacji.

Dodatkowo, maksymalna moc wyjściowa samochodu wzrosła do 250 kW - wzrost o 50 kW, która sprawi, że potencjalna prędkość maksymalna Formuły E osiągnie 280 km/h (174 mph).

W Gen2 znalazły się również zintegrowane w ramach podwozia nowe urządzenie chroniące głowę, czyli system Halo oraz innowacyjny pasek oświetlenia LED. Koncepcja systemu oświetlenia umożliwi fanom lepsze śledzenie strategii ich ulubionego zespołu lub kierowcy - wskazując na różne tryby zasilania i inne informacje związane z wyścigami, a więcej szczegółów zostanie ujawnionych przed rozpoczęciem nowego sezonu.

Od sezonu 2018/19 kierowcy będą wykorzystywać nową oponę MICHELIN Pilot Sport przeznaczoną na każdą pogodę, zaprojektowaną specjalnie z myślą o wyjątkowych wymaganiach elektrycznych wyścigów ulicznych. Opona nie tylko jest lżejsza od swoich poprzedników, ale ma nową szatę graficzną.

Nowy samochód, naprawdę wygląda jak auto przyszłości - przyznał Jean Todt. Zachęcanie do obserwowania postępów dokonanych w ciągu zaledwie czterech lat - zwiększenie mocy to efekt wielkiego wysiłku. Przy wsparciu tak wielu producentów Formuła E będzie nadal wspierać rozwój technologii pojazdów elektrycznych i promować zrównoważoną mobilność w wielu miastach na całym świecie.

Dyrektor techniczny FIA, Gilles Simon, dodał: Fantastycznie jest pokazać ludziom bolid Gen2. Był to projekt, w który zaangażowało się wiele osób i chciałbym podziękować wszystkim w FIA oraz wszystkim naszym partnerom technicznym i oficjalnym dostawcom za ich niestrudzoną pracę.

Formuła E to fascynująca misja z technicznego punktu widzenia - daje nam to możliwość stworzenia czegoś zupełnie innego niż wszystko inne co jest obecne w sportach motorowych. Rozwijanie innowacyjnych technologii na czele rewolucji elektrycznej, która dzieje się w branży motoryzacyjnej, jest naprawdę ekscytujące.