Węgry mogą dołączyć do kalendarza MotoGP od sezonu 2022

Węgry mogą dołączyć do kalendarza MotoGP od sezonu 2022

Dorna Sports będąca organizatorem Motocyklowych Mistrzostw Świata ogłosiła, że osiągnięto wstępne porozumienie na organizację Grand Prix Węgier od sezonu 2022. Rywalizacja miałaby rozgrywać się na nowym torze.

Dorna Sports wraz z węgierskim rządem podpisały protokół ustaleń, według którego Grand Prix Węgier miałoby odbywać się od 2022 do 2026 roku. Ostateczna decyzja co do organizacji rundy ma zapaść na początku przyszłego roku, najprawdopodobniej do końca lutego.

Węgry już w przeszłości gościły Motocyklowe Mistrzostwa Świata. Po raz ostatni było to jednak w 1992 roku, gdy rywalizacja odbywała się na Hungaroringu. Kraj ten chciał powrócić do kalendarza po zdobyciu mistrzowskiego tytułu przez Gabora Talmacsiego w 2007 roku (125 cc), lecz ostatecznie Balatonring nigdy nie zagościł wyścigów klasy MotoGP. Teraz wydaje się, że zawodnicy powrócą do Węgier w sezonie 2022. Rywalizacja miałaby rozgrywać się na nowym torze, który ma zostać wybudowany we wschodniej części kraju.

„Jestem bardzo dumny, że mogę ogłosić negocjacje w sprawie kolejnej dodatkowej rundy do przyszłego kalendarza MotoGP i nadal obserwować, jak na całym świecie rozwija się nasz sport” – mówił Carmelo Ezpeleta, dyrektor zarządzający Dorna Sports.

„Nowy wyścig i nowy tory na Węgrzech to ekscytująca perspektywa dla nas wszystkich. Sprowadza ona MotoGP z powrotem do kraju o wielkiej tradycji wyścigowej, w którym cieszymy się, że MotoGP odgrywa kluczową rolę w przyszłości”.

Laszlo Palkovics, który jest węgierskim ministrem ds. innowacji i technologii, przedstawił niedawno w parlamencie plany dotyczące Motocyklowego Grand Prix Węgier. Niebawem zostanie również zaprezentowany pomysł, jak rozwinąć sporty motorowe na Węgrzech.

„Bardzo się cieszę, że MotoGP powróci na Węgry” – mówił Laszlo Palkovics. „Strategia rozwoju węgierskich sportów motorowych wkrótce zostanie przedstawiona rządowi. Będzie ona obejmować wiele celów i środków oraz – oprócz sukcesu w sporcie i wpływu na turystykę – jest ona potrzebna, ponieważ branża ta ma dominujący wpływ na sukces węgierskiej gospodarki”.

„Kluczowymi obszarami działań są rozwój Hungaroringu i krajowej infrastruktury sportowej, w której nowy tor i runda MotoGP odegra istotną rolę”.

Obecnie kalendarz MotoGP liczy 19 rund, ale w przyszłym sezonie do niego dołączy Finlandia, a w kolejnym Indonezja. Wiadomo też, że w roku 2022 mistrzostwa powrócą do Rio de Janeiro, o czym informowaliśmy tutaj.