Valtteri Bottas: Moim celem jest mistrzostwo

Przed Valtterim Bottasem najważniejszy sezon w jego dotychczasowej karierze, ponieważ musi pokazać swoją wartość Mercedesowi, gdyż jego pozycja w zespole aktualnie wisi na włosku, szczególnie po bardzo kiepskich w jego wykonaniu ubiegłorocznych mistrzostwach. Dodatkową presję na Finie wywierają spekulacje mówiące, że na jego miejsce jest już szykowany Estaban Ocon. Francuski kierowca miałby wrócić do regularnego ściągania się w F1 w barwach zespołu Mercedes w sezonie 2020.

W jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzielił Valtteri, opowiedział, jak spędził okres między końcem sezonu 2018 a początkiem nowego. Jak mówi Fin, po zakończeniu GP Abu Zabi był kompletnie rozbity po fatalnym dla niego sezonie 2018. Wyjść z dołka pozwoliło mu znalezienie hobby, jakim jest fotografia, ponadto w przerwie między sezonami fiński kierowca odbył też kilka podróży, co pozwoliło mu się odbudować i naładować akumulatory przed nadchodzącymi mistrzostwami.

„Po zakończeniu wyścigu w Abu Zabi pod koniec 2018 roku wróciłem od razu do swojego kraju, gdzie spędziłem trochę czasu. Byłem kompletnie rozbity po fatalnym sezonie, jednak znalazłem sobie hobby, jakim jest fotografia. To zajęcie pozwoliło mi zapomnieć o zeszłorocznej klęsce, co było mi bardzo potrzebne w tamtym momencie. Odbyłem również kilka podróży z najbliższymi, co jeszcze bardziej pozwoliło mi się wyciszyć przed nadchodzącym sezonem’’ - powiedział Valtteri Bottas.

Po powrocie z wakacji Bottas zaczął poważnie myśleć już o zbliżającym się wielkimi krokami sezonie 2019. Pierwszym postanowieniem, jakie Fin postawił sobie po powrocie z wakacji, było to, że w nadchodzącym czempionacie pokona wszystkich i sięgnie po tytuł mistrza świata.

„Pierwszą myślą po powrocie z wakacji było to, że w nadchodzącym sezonie pokonam wszystkich. Moim celem na sezon 2019 jest tylko i wyłącznie zdobycie mistrzostwa świata, co na pewno będzie bardzo trudnym zadaniem, patrząc na moich rywali. Jednak czuje, że jestem już kompletnym kierowcą i ten sezon to udowodni, że zasługuje na mistrzostwo. Muszę tylko unikać głupich błędów, które przydarzały mi się w poprzednim sezonie. Jeżeli ich uniknę, myślę, że jestem w stanie spełnić swój cel na ten sezon i zamknąć usta wszystkim krytykom mojej osoby" - podsumował Fin.

Przed Bottasem nie lada ciężkie zadanie, lecz musi on w końcu pokazać swój talent oraz swoją wartość, gdyż dotychczas był on w cieniu pięciokrotnego mistrza świata – Lewisa Hamiltona, częściowo ze swojej winy, a częściowo też z poleceń zespołu. Jeżeli Bottas w trakcie sezonu będzie w stanie pokonać w równej i sportowej walce Lewisa, to nie ulega to wątpliwości, że może on sięgnąć po mistrzostwo w tym sezonie i uratować swoją pozycje w zespole. Jednak zanim Fin będzie mógł walczyć o zwycięstwa w każdym wyścigu, będzie musiał pokazać swojemu zespołowi, że to on jest w tym sezonie liderem ekipy, w innym przypadku, Mercedes będzie regularnie faworyzował Brytyjczyka, a w takim przypadku walka o zwycięstwa, a co dopiero o mistrzostwo, będzie wręcz niemożliwa.