Valentino Rossi żegna się z fabrycznym zespołem Monster Energy Yamaha, ale decyzję co do dalszej kariery podejmie do połowy sezonu

Valentino Rossi żegna się z fabrycznym zespołem Monster Energy Yamaha, ale decyzję co do dalszej kariery podejmie do połowy sezonu

Zakontraktowanie Fabio Quartararo w fabrycznym zespole Monster Energy Yamaha oznacza, że zabraknie w nim od sezonu 2021 Valentino Rossiego. Szefostwo Yamahy porozumiało się jednak z Włochem, że poczeka do połowy sezonu na jego decyzję odnośnie dalszej kariery i jeśli dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata postanowi ją kontynuować, to zapewnią mu fabryczny motocykl, jak i pełne wsparcie inżynierów.

Sezon 2019 był w wykonaniu Valentino Rossiego najsłabszy od czasów startów na Ducati. Zajął w nim dopiero siódme miejsce i tylko dwukrotnie stawał na podium. W klasyfikacji przegrał nie tylko ze swoim zespołowym partnerem, Maverickiem Vinalesem, ale również debiutującym w MotoGP Fabio Quartararo z ekipy Petronas Yamaha SRT.

Pojawiło się więc wiele opinii, że utytułowany Włoch postanowi zakończyć swoją karierę, a w sezonie 2021 jego miejsce zajmie właśnie utalentowany Francuz. Obecnie 40-letni Rossi nie chce jednak decydować na razie o swojej przyszłości, bo potrzebuje czasu, aby poznać swoją dyspozycję. Niemniej, nieważne jaka ona będzie, sezon 2020 będzie jego ostatnim w barwach fabrycznego zespołu Monster Energy Yamaha.

„Z powodów podyktowanych przez rynek transferowy kierowców, Yamaha poprosiła mnie na początku roku o podjęcie decyzji w sprawie mojej przyszłości” – powiedział Valentino Rossi. „Zgodnie z tym, co powiedziałem w trakcie ostatniego sezonu, potwierdziłem, że nie chcę podejmować żadnej decyzji i potrzebuję więcej czasu. Yamaha podjęła więc odpowiednie działania i zakończyła trwające negocjacje”.

„To oczywiste, że po ostatnich zmianach technicznych i pojawieniu się mojego nowego szefa ekipy, moim pierwszym celem w tym roku jest być konkurencyjnym i kontynuować moją karierę jako zawodnik MotoGP również w 2021 roku. Przedtem muszę więc mieć trochę odpowiedzi, które może dać mi tylko tor i kilka pierwszych wyścigów”.

Valentino Rossi skończy w lutym 41 lat i jeśli tylko zdecyduje się kontynuować swoją karierę w MotoGP, to Yamaha zapewni mu wsparcie techniczne oraz fabryczny motocykl. Dla zespołu jest to ważne, by posiadać takiego zawodnika, który jest ikoną sportu i z medialnego punktu widzenia bardzo pożądanym w padoku.

„Cieszę się, że jeśli zdecyduję się pozostać, Yamaha jest gotowa mnie wesprzeć pod każdym względem, dając mi motocykl w fabrycznej specyfikacji i kontrakt fabryczny. W pierwszych testach dołożę wszelkich starań, aby wykonać dobrą pracę wraz moim zespołem i być gotowym na rozpoczęcie sezonu” – zakończył Włoch.

Decyzja o zakontraktowaniu Fabio Quarataro wydawała się oczywista, patrząc na kolejne sezony. To właśnie Francuz upatrywany jest jako największy rywal Marca Marqueza w najbliższych latach. Yamaha więc nie chciała zbyt długo czekać na ruch Valentino Rossiego i podjęła decyzję o sprowadzeniu młodego talentu. Nie chce jednocześnie zostawiać z niczym swojego zawodnika, w związku z czym – w razie przedłużenia kariery – zapewni mu pełne wsparcie.

„To całkowicie zrozumiała decyzja Valentino, aby ocenić swoją konkurencyjność w sezonie 2020 przed podjęciem decyzji dotyczącej roku 2021. Była też czymś, co Yamaha szanuje i z całym sercem się z tym zgadza” – powiedział Lin Jarvis, dyrektor zarządzający zespołem Yamaha w MotoGP.

Chociaż mamy pełen szacunek oraz zaufanie do umiejętności Valentino i szybkości w mistrzostwach 2020, to Yamaha jednocześnie musi planować przyszłość. Obecnie, przy sześciu producentów motocykli w klasie MotoGP, zapotrzebowanie na szybkich i młodych, utalentowanych zawodników jest bardzo duże, w związku z czym rynek transferowy kierowców zaczyna się jeszcze wcześniej. Dziwnym uczuciem jest więc rozpoczynać sezon, wiedząc, że Vale nie będzie członkiem fabrycznego zespołu w 2021 roku. Yamaha będzie jednak ciągle dla Valentino, bez względu na to, co zdecyduje o swojej przyszłości”.

„Jeśli będzie czuł się pewnie i będzie kontynuował ściganie, zapewnimy mu motocykl YZR-M1 w fabrycznej specyfikacji i pełne wsparcie techniczne. Jeśli zdecyduje się odejść, będziemy kontynuować i rozszerzać naszą współpracę poza torem, z programami szkoleniowymi w Akademii Kierowców i Yamaha VR46 Master Camp, a on zostanie ambasadorem marki Yamaha”.

„W każdym razie to wszystko to spekulacje. Teraz mamy przed sobą cały sezon i mogę zapewnić fanom, że Valentino będzie miał nasze pełne wsparcie każdego dnia, aż do pewnego dnia, kiedy postanowi odwiesić swoją skórę!” – zakończył Jarvis.