Valentino Rossi: Mam nadzieję kontynuować karierę w sezonie 2021

Valentino Rossi: Mam nadzieję kontynuować karierę w sezonie 2021

Valentino Rossi nie chciałby kończyć swojej kariery w MotoGP ze względu na brak możliwości rywalizacji wynikającej z pandemii koronawirusa. Zawodnik Yamahy liczy więc na to, że weźmie udział w przyszłorocznym sezonie mistrzostw.

Ostatni rok nie był zbyt udany dla Valentino Rossiego, gdyż Włoch zajął w klasyfikacji generalnej dopiero siódme miejsce. Już wtedy mówił, że decyzję co do swojej przyszłości podejmie dopiero po kilku wyścigach sezonu 2020, ponieważ chciałby zobaczyć, czy będzie konkurencyjny. Wtedy jednak nikt nie wiedział, że w roku 2020 wybuchnie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2.

„Jestem w trudnej sytuacji, ponieważ – jak mówiłem – moją pierwszą opcją jest próba kontynuowania kariery. Mam wystarczająco motywacji i chcę kontynuować” – mówił Valentino Rossi w wywiadzie z komentatorem MotoGP, Mattem Birtem. „To bardzo ważne, aby zrozumieć poziom rywalizacji, ponieważ szczególnie w drugiej połowie ubiegłego roku bardzo cierpieliśmy i zbyt wiele razy byłem za wolny i musiałem walczyć poza czołową piątką”.

„W mojej głowie miałem kolejny rok z fabrycznym zespołem i potrzebowałem czasu na podjęcie decyzji. Potrzebuję pięciu albo sześciu wyścigów, wraz z nowym szefem mechaników i kilkoma modyfikacjami w zespole, aby zrozumieć, czy mogę być silny”.

Zespół Monster Energy Yamaha postanowił zakontraktować na sezon 2021 utalentowanego Fabio Quartararo i przedłużył umowę z Maverickiem Vinalesem, przez co dla Valentino Rossiego rok 2020 miał być ostatnim w fabrycznej ekipie. 41-letni Włoch chciał więc go wykorzystać, by podjąć decyzję co do dalszej kariery, lecz ze względu na panującą pandemię będzie musiał dokonać wyboru bez rywalizacji.

„Problemem jest to, że nie ma wyścigów, z tym panującym wirusem nie możemy się ścigać. Będę więc musiał podjąć decyzję przed ściganiem, ponieważ w najbardziej optymistycznej sytuacji wyścigi możemy mieć w drugiej połowie sezonu – mamy nadzieję, że w sierpniu lub we wrześniu. Decyzję muszę podjąć jednak przed tym. W każdym razie chcę kontynuować ściganie, ale musiałbym zdecydować o tym bez żadnych wyścigów” – kontynuował 9-krotny motocyklowy mistrz świata.

Rossi rozpoczął swoją karierę w Motocyklowych Mistrzostwach Świata w 1996 roku i od samego początku znajdował się w czołówce zawodników. Przez 24 sezony startów odniósł 115 zwycięstw i 9 razy zdobywał tytuł mistrzowski, w tym aż 7-krotnie w najwyższej kategorii. Valentino nie chciałby więc kończyć swojej kariery sportowej bez pożegnania i bez rywalizacji na torze.

„To nie jest najlepszy sposób, żeby zakończyć karierę, ponieważ sytuacja jest taka, że może nie będziemy się ścigać w sezonie 2020. Tak więc dla mnie bardziej sprawiedliwie jest uczestniczenie w kolejnych mistrzostwach i zakończenie rywalizacji na końcu kolejnego sezonu. Mam więc nadzieję kontynuować karierę w 2021 roku” – zakończył Rossi.

Choć Włoch nie zostanie w fabrycznej ekipie, tak istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłorocznym sezonie będzie reprezentować barwy zespołu Petronas Yamaha SRT.

Image: © Yamaha Motor Racing