Valentino Rossi: Czasami to moje doświadczenie jest problemem

Valentino Rossi - Monster Energy Yamaha MotoGP / © Yamaha Motor Racing

Valentino Rossi zadowolony jest z poczynionych zmian, dzięki którym udało mu się wywalczyć czwarte pole startowe do wyścigu o GP Andaluzji. Włoch przyznaje jednak, że czasami trudno mu zmienić wypracowane przez lata nawyki.

W otwierającym sezon GP Hiszpanii Valentino Rossi miał wiele problemów. Przez cały weekend nie był w stanie znaleźć odpowiedniego tempa i po starcie z jedenastego miejsca, ostatecznie nie dojechał do mety po usterce technicznej. Jednak tydzień później Włoch znacząco się poprawił – zakwalifikował się bowiem do wyścigu o GP Andaluzji na czwartej pozycji, ze stratą ledwie 0,335 sekundy do zdobywcy pole position, Fabio Quartararo.

Jak przyznał Valentino Rossi, tym razem udało się usprawnić motocykl na wielu płaszczyznach, dzięki czemu jazda jest o wiele lepsza. Włoch dysponował dobrym tempem zarówno na jednym okrążeniu, jak i na dłuższym dystansie, również w momencie, gdy jest znacznie cieplej.

„W pierwszym wyścigu zbyt mocno cierpiałem i byłem za wolny. Teraz się poprawiliśmy” – powiedział Valentino Rossi, który z optymizmem zapatruje się na wyścig o GP Andaluzji. „Dziś kontynuowaliśmy pracę nad motocyklem i mamy inne ustawienia, czuję się lepiej”.

„Wystartuję z dobrej pozycji, a moje tempo nie jest takie złe, także po południu. Ciągle jednak musimy się jeszcze poprawić, ponieważ w pewnych miejscach trochę tracimy. Start z przodu będzie bardzo ważny”.

Valentino Rossi ściga się w Motocyklowych Mistrzostwach Świata od 1996 roku, a w królewskiej klasie startuje od sezonu 2000. W tym czasie jeździł na różnych typach motocykli, jak i również na różnych konstrukcjach opon – zarówno od Bridgestone’a, jak od Michelina. Włoch zauważa jednak, że obecne ogumienia jest najbardziej wymagające i to ono najbardziej determinuje styl jazdy. Paradoksalnie więc jego doświadczenie może być „czasami” mniej pożyteczne.

„Muszę powiedzieć, że w ostatnich latach, w ostatnim okresie, styl jazdy mocno się zmienił w MotoGP” – kontynuował dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata. „W wielu zakrętach musisz zrobić coś więcej niż dobrze jechać, trzeba wykonać coś dobrego dla opon. To nie jest łatwe, ponieważ mam duże doświadczenia – ha! – czasami jednak jest ono problemem, bo trzeba mieć otwarty umysł i zmieniać różne rzeczy”.

Choć Valentino Rossi nie zdradził dokładnie, co zmieniono w jego Yamasze M1, tak wyjaśnił, że teraz może wchodzić w zakręt z większą prędkością. Udało się przede wszystkim znaleźć kompromis pomiędzy jego stylem jazdy a ustawieniami maszyny.

„Zmienialiśmy sporo ustawienia motocykla, jego balans, aby spróbować szybciej wchodzić w zakręty. Próbuję używać mojego stylu, próbuję się jak najbardziej dostosować do nowoczesnego stylu MotoGP z tymi oponami, ale musimy również dostosować motocykl pode mnie. Potrzebuję więc czegoś innego”.

„W porównaniu z zeszłym tygodniem krok ten jest dobry i musimy w ten sposób kontynuować” – zakończył Valentino Rossi.

Image: © Yamaha Motor Racing