Testy w Sepang: Fabio Quartararo najszybszy również drugiego dnia

Podobnie jak to było w piątek, tak i w sobotę najlepszy czas osiągnął Fabio Quartararo. Podczas drugiego dnia testów MotoGP w Sepang zawodnik zespołu Petronas Yamaha SRT korzystał jednak z motocykla w specyfikacji 2020. W czołowej trójce znaleźli się jeszcze dzisiaj Jack Miller z ekipy Pramac Racing oraz kierowca testowy KTM-a, Dani Pedrosa. W sobotę aż 16 zawodników zmieściło się w jednej sekundzie.

O ile w piątek sesję testową zakłóciły opady deszczu, tak w sobotę zawodników przywitała słoneczna pogoda. Pod koniec dnia nad tor przyszły jednak ciemne chmury, ale do godziny 18 czasu lokalnego nie spadła ani jedna kropla deszczu.

Najlepszy czas w sobotę uzyskał Fabio Quartararo z zespołu Petronas Yamaha SRT. Francuz był najszybszy również wczoraj, ale wówczas korzystał z motocykla w specyfikacji ubiegłorocznej. Z kolei dzisiaj 20-letni zawodnik skupił się na testowaniu Yamahy YZR-M1 w tegorocznej konfiguracji fabrycznej. Co prawda długo nie był w stanie osiągnąć lepszego czasu niż wczoraj, ale w końcówce dnia Quartararo przejechał okrążenie w czasie 1:58,572 i dzień zakończył na pierwszym miejscu w tabeli. Co więcej, wynik ten jest o 0,004 sekundy lepszy od jego rezultatu, który dał mu pole position podczas ubiegłorocznego GP Malezji.

Quartararo był również jednym z najbardziej zapracowanych zawodników. Francuz przejechał aż 72 okrążenia, co było dystansem mniejszym tylko od tego pokonanego przez Tito Rabata. Hiszpan z ekipy Reale Avintia Racing wykonał dzisiaj 77 „kółek”, lecz w tabeli zajął odległe dwudzieste miejsce – 2:00,189.

Na drugiej pozycji uplasował się dzisiaj Jack Miller z zespołu Pramac Racing – 1:58,641. Australijczyk był liderem klasyfikacji przez większość dnia, ale w końcówce musiał uznać wyższość Fabio Quartararo. Mimo to – podobnie jak wczoraj – był najszybszym zawodnikiem na Ducati. Miller osiągnął również najwyższą prędkość dnia – 338,5 km/h. Reprezentant ekipy Pramac Racing skupił się dzisiaj na testowaniu aerodynamiki.

Dość niespodziewanie trzecie miejsce zajął dzisiaj Dani Pedrosa. Kierowca testowy KTM-a w końcówce sesji uzyskał czas 1:58,662, jadąc na czarnym motocyklu. Oznacza to, że jego maszyna była wyposażona w nowe rozwiązania techniczne.

Czwartą pozycję zajął w sobotę Joan Mir. Reprezentant Suzuki długo utrzymywał się na drugiej pozycji, ale w końcówce został z niej zepchnięty przez Fabio Quartararo i Daniego Pedrosę. Mimo to wynik 1:58,731 pozwolił mu być dzisiaj najlepszym zawodnikiem Suzuki – Alex Rins był siódmy (1:58,978). Obaj Hiszpanie testowali dzisiaj różne poprawki aerodynamiczne oraz nową ramę.

Na piątym miejscu uplasował się dzisiaj Franco Morbidelli, który wczoraj był drugim zawodnikiem tabeli. Włoch uzyskał w sobotę czas 1:58,831, jednak on testował nowinki techniczne na motocyklu ubiegłorocznej specyfikacji. Tuż za nim uplasował się z kolei Maverick Vinales z zespołu Monster Energy Yamaha – 1:58,893.

Ostatnim zawodnikiem, któremu udało się dzisiaj złamać barierę 1 minuty i 59 sekund, był Pol Espargaro. Zawodnik fabrycznego zespołu KTM, który skupiał się na testowaniu ramy, uzyskał czas 1:58,989 i zajął ósme miejsce. W pierwszej połowie dnia Hiszpan zaliczył jednak niegroźny upadek w pierwszym zakręcie.

Na dziewiątej pozycji uplasował się w sobotę Marc Marquez. Obrońca mistrzowskiego tytułu na swoim najszybszym okrążeniu uzyskał czas 1:59,097. 26-letni zawodnik Repsol Hondy dochodzi do zdrowia po operacji prawego ramienia i stopniowo zwiększa przejeżdżany dystans – dzisiaj pokonał łącznie 47 „kółek”. Marquez mógł przejechać jeszcze trochę kilometrów, ale w końcówce dnia upadł w zakręcie numer trzy. Na szczęście nie odniósł żadnych obrażeń.

Czołową dziesiątkę zamknął z kolei Valentino Rossi – 1:59,116. Włoch, jak i jego zespołowy partner, Maverick Vinales testowali dzisiaj trzy różne wersje motocykla – dwa w specyfikacji 2020 i jeden w ubiegłorocznej z końcówki roku.

Na jedenastej pozycji uplasował się pierwszy zawodnik Aprilii, Aleix Espargaro. Hiszpan w początkowej fazie sesji był liderem z czasem 1:59,282, który później poprawił na 1:59,224. Widać więc, że tegoroczny model RS-GP 2020 notuje znaczny postęp względem roku poprzedniego.

Jak na razie bardzo słabo na testach wypada Andrea Dovizioso z fabrycznego zespołu Ducati. Włoch był dzisiaj dopiero piętnasty – 1:59,342 – i zaliczył upadek w zakręcie numer 6. To po nim sesja została chwilowo przerwana.

Jeśli chodzi o debiutantów, to ponownie najszybszym z nich był Alex Marquez. Zawodnik zespołu Repsol Honda uzyskał czas 1:59,661 i zajął siedemnaste miejsce. Był tym samym pierwszym, który stracił dzisiaj do Fabio Quartararo więcej niż sekundę. Tuż za nim uplasował się Brad Binder z fabrycznego KTM-a (1:59,780), a Iker Lecuona z ekipy Red Bull KTM Tech3 był dopiero dwudziesty trzeci – 2:00,396. Młody Hiszpan w pierwszej połowie zaliczył także wywrotkę – zakręt numer dziewięć. Co warto jednak zauważyć, każdy z debiutantów poprawił swój czas względem piątkowej sesji.

Jutro już ostatni dzień przedsezonowych testów w Malezji. Najprawdopodobniej wtedy na motocyklu pojawi się obecny w Sepang Jorge Lorenzo, nowy kierowca testowy Yamahy.