Testy w Sepang: Fabio Quartararo najszybszy pierwszego dnia

Fabio Quartararo z zespołu Petronas Yamaha SRT uzyskał najlepszy czas pierwszego dnia przedsezonowych testów na torze Sepang. Tuż za Francuzem uplasował się jego kolega z ekipy, Franco Morbidelli. Czołową trójkę podczas piątkowej sesji zamknął Alex Rins z zespołu Suzuki.

Pierwszy dzień oficjalnych testów MotoGP został zakłócony przez opady deszczu, które rozpoczęły się ok. godziny 14:30 lokalnego czasu. Warunki na torze sprawiły, że zawodnicy wrócili do swoich zajęć dopiero o 16. Większość rezultatów pochodzi jednak z pierwszej połowy sesji, gdyż w drugiej skupiano się bardziej na dłuższy przejazdach.

Najlepszy czas w piątek uzyskał Fabio Quartararo, który okrążenie toru Sepang przejechał w 1:58,945. Francuz dokonał tego w pierwszej połowie dnia i na motocyklu w zeszłorocznej specyfikacji. Tuż za nim - ze stratą zaledwie 0,051 sekundy - uplasował się jego kolega z zespołu, Franco Morbidelli. Włoch również uzyskał swój wynik przed godziną 14 czasu lokalnego. Morbidelli był ponadto najbardziej pracowity - przejechał aż 62 okrążenia.

Za zawodnikami zespołu Petronas Yamaha SRT znalazł się Alex Rins. Reprezentant Suzuki uzyskał czas 1:59,195 i o 0,039 sekundy wyprzedził Cala Crutchlowa. Brytyjczyk był tym samym najszybszym zawodnikiem na Hondzie.

Na piątej pozycji uplasował się w piątek Jack Miller z zespołu Pramac Racing. Australijczyk odnotował czas 1:59,236 na swoim przedostatnim okrążeniu. Tym samym okazał się najszybszym zawodnikiem na Ducati.

Za plecami Millera znalazł się Maverick Vinales z ekipy Monster Energy Yamaha. Zwycięzca ubiegłorocznego GP Malezji uzyskał czas 1:59,367, ale podczas jednego z okrążeń upadł w zakręcie jedenastym. Zarówno Hiszpan, jak i Valentino Rossi, który zajął dziesiątą pozycję (1:59,569), mieli dzisiaj do swojej dyspozycji dwa różne motocykle w specyfikacji 2020 oraz jeden w specyfikacji A, z której korzystali już w listopadzie ubiegłego roku.

Siódme miejsce pierwszego dnia testów zajął Aleix Espargaro. Reprezentant Aprilii już na swoim czwartym okrążeniu uzyskał czas 1:59,427, przez co był liderem tabeli w pierwszej godzinie sesji. Do końca dnia nie udało mu się pojechać szybciej, ale wynik ten wystarczył do zachowania pozycji w czołowej dziesiątce.

Tuż za Aleixem Espargaro uplasował się jego brat, Pol. Zawodnik KTM-a, który był najszybszy podczas shakedownu, uzyskał wynik 1:59,536 i o 0,031 wyprzedził Joana Mira. Reprezentant Suzuki swój czas osiągnął w końcówce dnia, dzięki czemu wyprzedził Valentino Rossiego.

Jedenaste miejsce zajął dzisiaj Andrea Dovizioso z fabrycznego zespołu Ducati (1:59,666), a dwunaste Marc Marquez (1:59,676). Obrońca mistrzowskiego tytułu nie przesilał się dzisiaj zbyt dużo, gdy był to dla niego pierwszy dzień na motocyklu MotoGP po operacji prawego ramienia, której poddał się pod koniec listopada.

Johann Zarco, który debiutuje w barwach zespołu Avintia Racing, zajął w piątek dziewiętnaste miejsce - 2:00,464.

Pierwszego dnia przedsezonowych testów najlepszym debiutantem okazał się Alex Marquez. Reprezentant Repsol Hondy uzyskał czas 1:59,918 i uplasował się na trzynastym miejscu, tuż za swoim starszym bratem. Iker Lecuona (Red Bull KTM Tech3) był dwudziesty z czasem 2:00,511, a Brad Binder (Red Bull KTM) był tuż za nim - 2:00,519.