Rio de Janeiro potroiło propozycję Sao Paulo

Przedstawiciele Rio Motorpark, zwycięskiego oferenta budowy toru wyścigowego w Rio de Janeiro, spotkali się z dyrektorami Liberty Media w Abu Zabi i złożyli ofertę w wysokości około 252 milionów realów brazylijskich (60 milionów dolarów), aby zapewnić sobie organizację Grand Prix Brazylii. Jest to trzykrotność kwoty, jaką zaoferowało Sao Paulo, aby utrzymać wyścig po sezonie 2020 - informuje GloboEsporte.com.

W spotkaniu uczestniczył JR Pereira, dyrektor generalny Rio Motorsports, senator Flavio Bolsonaro i Eduardo Bolsonaro. Celem spotkania było m.in. przedłużenie negocjacji z Liberty Media do marca 2020 roku, kiedy kończy się umowa Interlagos.

Rio otrzymało wsparcie nie tylko prezydenta Jaira Bolsonaro, ale również rządu stanowego. W ubiegłym tygodniu Sekretariat Sportowy w Rio de Janeiro zatwierdził projekt, według którego miasto będzie organizatorem Grand Prix Formuły 1 w latach 2021 i 2020. Projekt ustawy daje wyścigowi 302 miliony realów brazylijskich (72 miliony dolarów) z ulg podatkowych. Oznacza to kwotę około 151 milionów realów brazylijskich rocznie (około 36 milionów dolarów) za sezon, jednak kwota roczna zostanie wpłacona wcześniej, dlatego nie dojdzie do przekroczenia limitu 138 milionów określonego w ustawie o odpowiedzialności budżetowej.

Zgodnie z raportem pieniądze mają pokryć opłaty wyścigowe, a nie budowę toru ulokowanego w bazie wojskowej na zachód od miasta.

Przedstawiciele spotkali się także z sześciokrotnym mistrzem świata, Lewisem Hamiltonem, który w ostatnim czasie mocno skrytykował budowę nowego toru wyścigowego w Rio z powodu negatywnego wpływu na środowisko w lesie Camboata, a dokładnie chodzi o wycinkę sporej ilości drzew. Zapewniono jednak, że wszystko zostanie zrekompensowane, ponieważ prawo brazylijskie wymaga posadzenia sześciu drzew na każde jedno ścięte.

Chase Carey, dyrektor generalny Liberty Media, został powiadomiony, że badania wpływu budowy toru na środowisko są zakończone i zaakceptowane przez Państwowy Instytut Ochrony Środowiska. Sądy w Rio zablokowały umowę Rio Motorpark z Rio de Janeiro ze względu na postępowanie cywilne wniesione przez prokuratora federalnego, lecz według Globoesporte.com, dokumenty wraz z badaniami zostały wysłane do odpowiednich agencji, w tym Inei, i przedstawione komisji, która zajmuje się tą sprawą.

Rząd jednogłośnie zatwierdził także ogólny projekt Formuły 1, zgodnie z którym Rio mogłoby być organizatorem Grand Prix w latach 2020-2030. Prokuratura bada jednak zgodę firmy planującej budowę toru Rio Motorpark w związku z nieprawidłowościami w licytacji.