Ricciardo: Cel na sezon 2020? Zdobycie miejsca na podium

Ricciardo: Cel na sezon 2020? Zdobycie miejsca na podium

Daniel Ricciardo wierzy w poprawę sytuacji zespołu Renault i określa cel, jaki postawił sobie on i francuska ekipa przed startem sezonu 2020.

Przed przejściem do Renault, Australijczyk rywalizował w zespole Red Bull Racing, wraz z Maxem Verstappenem. Osiągi młodego Holendra szybko zaczęły przyćmiewać Ricciardo, który stracił ostatecznie pozycję lidera. Chcąc uniknąć wewnętrznej, niezdrowej rywalizacji, podpisał kontrakt z francuskim zespołem, który reprezentuje od sezonu 2019.

W momencie powrotu Renault do F1, jako zespołu fabrycznego, szefostwo ekipy zapowiedziało 3-letni plan odbudowy, który miał pozwolić jej znaleźć się ponownie w gronie najsilniejszych teamów środka stawki i podjąć bezpośrednią walkę z czołowymi zespołami – Red Bullem, Ferrari i Mercedesem.

Plan ten od początku swojego istnienia miał jednak spore mankamenty, które zostały zauważone zbyt późno, by można było je naprawić. Ekipie nie pomógł nawet angaż szybkiego i utalentowanego Daniela Ricciardo, uważanego za jednego z najlepszych zawodników w obecnej stawce. Australijczyk, który podpisał dwuletni kontrakt z Renault, wciąż nie traci nadziei na powrót francuskiego zespołu na podium.

„Nadal uważam, że Renault ma szansę na podium. Kiedy podpisywałem kontrakt na dwa lata, w jego zapisie po prostu je widziałem” – powiedział Daniel Ricciardo.

„To jest dla mnie osobisty cel, co uważam za możliwe do osiągnięcia. Jako zespół z pewnością poprawimy się i podejmiemy walkę z czołówką” – dodał Australijczyk.

Twierdzi również, że Renault nadal jest na równi z najlepszymi zespołami pod względem zaplecza i zasobów.

„Kiedy przyszedłem do Renault, widziałem świetne obiekty. To nie jest tak, że mamy jakieś spore braki w porównaniu z czołowymi zespołami.”

„Dlatego tutaj pojawia się praca zespołowa. Chodzi o to, aby wykorzystać każdego członka zespołu w najbardziej efektywny sposób. Nie sztuką jest mieć jednego najmądrzejszego człowieka, który zna się na Formule 1. Nie chodzi o jedną osobę – chodzi o wszystkich, którzy tu pracują.”

„Widziałem, jak w ciągu zeszłego roku rosła wiara w naszym zespole. Ale ten proces musi ciągle trwać. Jako człowiek, z czasem zapominasz pewne rzeczy, to naturalne. Jeśli chodzi o ducha zespołu i jego morale, musisz ciągle je podtrzymywać. Nad tym też pracuję” – zakończył Ricciardo.

Szef ekipy Renault, Cyril Abiteboul również ma nadzieję na dobry start sezonu 2020 i powrót na czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Uważa również, że będzie to kluczowy rok dla tego zespołu i jego pozycji, ze względu na to, iż jest to ostatni sezon, w którym rządzą stare regulacje.

„Wszyscy wiemy, jak należy budować dominację lub sukces w sporcie. Należy go przewidywać, nawet w trakcie zmian, np. przepisów czy regulaminu. Zazwyczaj jest to jedna z okazji, by to zrobić, więc musimy uwzględnić ją w naszym planie” – powiedział Abiteboul.

„Sposób, w jaki się przygotowujemy, polega na tym, że chcemy jak najmocniej rozwinąć się na początku sezonu, upewnić się, że jesteśmy odpowiednio konkurencyjni, aby osiągnąć nasz cel, a następnie wskoczyć w sezon 2021 tak szybko, jak to tylko możliwe i przebić w końcu ten szklany sufit.”

Dla Daniela Ricciardo, sezon 2020 będzie drugim sezonem spędzonym w Renault. W tym roku obok Australijczyka, w miejscu Nico Hulkenberga, zasiądzie Esteban Ocon, powracający do rywalizacji w Formule 1 po rocznej przerwie.