Renault chce powrócić do ścisłej czołówki od sezonu 2021

Zespół Renault od sezonu 2016 zmaga się z większymi lub mniejszymi problemami, które mocno odbijają się na formie ekipy z Enstone. Ciężkim okresem dla francuskiego zespołu był miniony sezon 2019, który przyniósł zespołowi Cyrila Abiteboula wiele problemów, które w ostatecznym rozrachunku spowodowały ukończenie zmagań za ekipą McLarena. Według szefa zespołu Renault może już w sezonie 2021 powrócić do ścisłej czołówki, a to wszystko za sprawą nowego regulaminu oraz niekonwencjonalnego podejścia do nowych zasad.

W styczniu ubiegłego roku dyrektor wykonawczy Renault – Marcin Budkowski poinformował całe środowisko Formuły 1, że ekipa Renault od sezonu 2019 przechodzi w trzyletni tryb ataku. Coś, co mocno wyglądało na papierze, nie znalazło swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Wszystko rozpoczęło się od problemów z jednostką napędową (wadliwe korbowody), a zakończyło się pod koniec sezonu na aferze dotyczącej stosowania automatycznego balansu hamulców. Efekt problemów? Przegrana walka z ekipą z Woking i strata dużej ilości gotówki. Wraz z problemami i zmianami na najwyższym szczeblu francuskiego producenta samochodów, pojawiły się dość mocne spekulacje o możliwym zakończeniu programu Renault w Formule 1.

Z czasem plotki o potencjalnym odejściu Renault automatycznie osłabły, a wewnątrz zespołu rozpoczęła się dość pokaźna restrukturyzacja, która uderzyła głównie w dział aerodynamiczny francuskiego zespołu. Z Renault w 2019 roku odeszli m.in. dyrektor techniczny Nick Chester oraz szef działu odpowiedzialnego z aerodynamikę Peter Machin. Wkrótce do ekipy z Enstone ma dołączyć niezwykle silna postać, którą jest bez wątpienia Pat Fry. Nowym szefem działu aerodynamiki od niedawna jest Dirk de Beer, który do niedawna współpracował z zespołem Williams.

Celem wewnętrznych zmian jest nowy regulamin, który zacznie obowiązywać od sezonu 2021. Jak przyznaje szef zespołu Cyril Abiteboul, jego zespół przygotowuje się do nadchodzących zmian w dużo większym stopniu niż pozostała część ekip. Francuz zaznacza również, że jego zespół z każdym rokiem jest coraz lepszy, co przybliża ich do upragnionego zajęcia miejsca na podium i wygrania wyścigu.

"Sezon 2021 to wielka szansa dla naszego zespołu" - przyznał Cyril Abiteboul.

"Żaden z obecnych w stawce zespołów nie koncertuje się w takim stopniu na nowym regulaminie jak nasz zespół. Jestem przekonany, że będziemy najlepiej przygotowani na nowy regulamin. Zainwestowaliśmy wiele środków, które mam nadzieję, zaprocentują już w najbliższym czasie."

"Oczywiście nowy regulamin, który będzie obowiązywał od sezonu 2021, nie może być powodem odpuszczenia sezonu 2020, który mam nadzieję, będzie lepszym zarówno dla mnie, jak i całego zespołu Renault."

"Z każdym kolejnym rokiem jesteśmy coraz mocniejsi. Na pozór nieudany sezon 2019 miał również swoje mocne strony, co spowoduje, że będziemy jeszcze mocniejsi w sezonie 2020. Nasz postęp przybliża nas w dużym stopniu do realizacji wyznaczonego przez nas celu, którym jest powrót na podium i wygranie wyścigu" - podsumował szef zespołu Renault.