Red Bull porzuca plany wprowadzenia systemu DAS

Red Bull / © Motorsport Grand Prix

Zespół Red Bull Racing nie będzie w najbliższym czasie pracować nad własną wersją systemu DAS, ponieważ priorytetem ekipy jest poprawa własności aerodynamicznych nadwozia bolidu RB16.

Komunikat o tymczasowym wstrzymaniu prac nad zaadaptowaniem rozwiązania Mercedesa do samochodu Red Bulla padł z ust samego Helmuta Marko. Były austriacki kierowca w wywiadzie dla magazynu Auto Motor und Sport przyznał, że problemy z nadwoziem tegorocznego samochodu są obecnie głównym zmartwieniem inżynierów zespołu.

Temat DAS jest póki co poza naszym zainteresowaniem. Najpierw musimy rozwiązać problemy, jakie mamy z nadwoziem” – powiedział Helmut Marko.

Ponieważ system DAS nie będzie mógł być stosowany w sezonie 2021, taka decyzja zespołu Red Bull Racing może oznaczać całkowitą rezygnację z planów modyfikacji układu kierowniczego na wzór Mercedesa.

Pierwsze wyścigi sezonu 2020 dostarczyły zespołowi Red Bull Racing cennych danych dotyczących charakterystyki aerodynamicznej oraz zachowania się samochodu RB16. Dzięki temu, jak przyznaje Helmut Marko, możliwa będzie systematyczna poprawa osiągów poprzez wymianę kolejnych elementów pakietu aerodynamicznego

Wiemy już, co działa a co nie. Dzięki tej wiedzy będziemy kontynuowali rozwój i tak szybko jak to tylko możliwe korygowali błędy. Nie zamontujemy wszystkich części na raz. Będziemy je instalować pojedynczo ,dzięki czemu będziemy mieli szansę dostrzec, gdzie leżał nasz błąd”.

Marko pokusił się także o komentarz dotyczący formy zespołu Mercedes AMG Petronas Motorsport. Jego zdaniem taka manifestacja przewagi osiągów, jaką obserwujemy w tym roku, byłaby nie do pomyślenia w przeszłości, gdyż spowodowałaby natychmiastową reakcję dawnych władz Formuły 1.

Dlaczego Mercedes tak otwarcie prezentuje swoją dominację? Dawniej, w naszych najlepszych latach, staraliśmy się nie być tak mocno z przodu, ponieważ Mosley oraz Ecclestone natychmiast spowolniliby nasze bolidy” – dodał Marko.

Image: © Motorsport Grand Prix