Raikkonen: Po prostu straciliśmy tempo

Ostatnie dwa wyścigi sezonu 2019 miały diametralnie różny przebieg dla kierowców zespołu Alfa Romeo. Zdaniem Kimiego Raikkonena, zespół musi dowiedzieć się, co było tego przyczyną.

W Brazylii obaj kierowcy ekipy Alfa Romeo odnotowali bardzo dobry występ. Kimi Raikkonen zajął tam czwarte miejsce, a tuż za nim na piątej pozycji finiszował jego zespołowy partner Antonio Giovinazzi. Dzięki temu zespół z Hinwil zdołał pokonać zespół SportPesa Racing Point w klasyfikacji generalnej konstruktorów.

Zupełnie inna sytuacja miała natomiast miejsce podczas wyścigu na torze Yas Marina. Oba samochody Alfa Romeo odpadły już w pierwszym segmencie kwalifikacji, a w wyścigu kierowcy zajęli odpowiednio trzynastą i szesnastą lokatę.

"To nie był łatwy weekend. Wydaje się, że zmagaliśmy się z oponami, ponieważ w ciągu zaledwie dwóch tygodni nasz samochód stał się o dwie sekundy wolniejszy od innych."

Kimi Raikkonen szczególnie skarżył się na problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ogumienia.

"Na pojedynczym okrążeniu, na kilku pierwszych zakrętach, nie mogliśmy dogrzać opon. Stwarzało to problemy w trzecim sektorze, ponieważ tam potrzeba większej przyczepności. Pierwsze dwa sektory to głównie proste, więc tam było nam łatwiej."

"W wyścigu było trochę lepiej, ale wciąż nie byliśmy wystarczająco blisko. Widziałem inne samochody, ale nie byliśmy wystarczająco blisko, żeby walczyć o punkty."

Zdaniem Raikkonena, jego zespół stać na regularne notowanie dobrych występów. Według doświadczonego Fina ekipa Alfa Romeo nie znajduje się obecnie na pozycji, która odzwierciedla jej prawdziwy potencjał.

"Wypróbujemy kilka nowych rozwiązań we wtorek oraz środę i na pewno nauczymy się kilku rzeczy. Z pewnością nie jesteśmy tam, gdzie chcielibyśmy być. Musimy znaleźć się na pozycji z początku sezonu, jednak z wielu różnych powodów nie byliśmy w stanie się tam utrzymać. Po prostu straciliśmy prędkość."

Mistrz świata z sezonu 2007 zauważa, że pomimo końca sezonu 2019 prace, które zostaną wykonane podczas sesji testowych, są punktem wyjścia do rozwoju przyszłorocznej konstrukcji.

"Wracamy do testowania i będziemy się uczyć oraz próbować poprawić na przyszły rok. Zobaczymy, co da się zrobić. Musimy uczyć się z tego roku, tego wyścigu i mistrzostw" - zakończył Raikkonen.