Protest przeciwko Ducati odrzucony, Andrea Dovizioso zachowuje zwycięstwo z GP Kataru

Sąd Apelacyjny FIM odrzucił protest przeciwko zespołowi Ducati złożony przez cztery konkurencyjne zespoły. Decyzja ta oznacza, że prowizoryczne wyniki wyścigu o GP Kataru stały się oficjalnymi.

Krótko po zakończeniu inaugurującej sezon rundy ekipy Hondy, Suzuki, Aprilii oraz KTM-a złożyły protest przeciwko Ducati. Uznały one, że dodatkowy element, tzw. "łyżeczka", jest niezgodny z regulaminem i poprawia właściwości aerodynamiczne motocykla. Zespół z Bolonii twierdził jednak, że służy on jedynie chłodzeniu tylnej opony.

Sędziowie protest odrzucili, lecz mimo to cztery zespoły przekazały go do Sądu Apelacyjnego FIM. W ubiegły piątek, 22 marca, doszło do procesu. Po wysłuchaniu wszystkich stron postanowiono uznać dodatkowy spojler motocykla Ducati za legalny, w związku z czym Andrea Dovizioso zachował zwycięstwo, a prowizoryczne wyniki GP Kataru stały się oficjalnymi.

"Po przesłuchaniu w Mies w piątek 22 marca Sąd Apelacyjny MotoGP wydał decyzję dzisiaj, czyli 26 marca, a strony (czterech oskarżających, Ducati oraz FIM) zostały należycie powiadomione"  - czytamy w oświadczeniu FIM.

"Sąd Apelacyjny orzeka, że:

  • Odwołania złożone przez zespół Aprilia, Suzuki, Honda są dopuszczalne,
  • Prowizoryczne wyniki wyścigu zostają potwierdzone i uznane za ostateczne,
  • Wniosek o uznanie urządzenia za nielegalne i zakaz jego używania w przyszłych wyścigach jest odrzucony."

Taki werdykt Sądu oznacza, że Ducati może stosować ten element w kolejnych wyścigach, a inne zespoły mogą zrobić jego własną wersję.

W oświadczeniu dodano jeszcze, że protestujące zespoły mają pięć dni na złożenie odwołania od decyzji FIM do Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS).