Pirelli opublikowało zespołowe wybory opon na GP Australii

Dostawca ogumienia w Formule 1, firma Pirelli opublikowała we wtorek dobór opon dokonany przez poszczególne zespoły na pierwsze Grand Prix sezonu, które odbędzie się już w przyszły weekend w Australii.

Od tegorocznych zmagań Pirelli zdecydowało się uprościć nazewnictwo poszczególnych mieszanek, jak i również zredukować ich ilość z siedmiu do pięciu. Włoska firma oznakowała je symbolami od C1 (najbardziej twarda mieszanka) do C5 (najbardziej miękka). 

Podobnie jak było to w poprzednich lat, tak też i teraz Pirelli nominuje na każdą rundę po trzy zestawy opon. Tym razem nazywa je jednak tylko twardym (biały pasek), pośrednim (żółty pasek) i miękkim (czerwony pasek). Na australijską rundę włoski producent ogumienia wybrał mieszanki C2, C3 oraz C4.

Z racji, że tor w Melbourne jest w większości torem ulicznym, nie dziwi więc wybór przede wszystkim najbardziej miękkich opon. Większość zespołów - w tym Mercedes, Ferrari czy Red Bull - decydowali się na dziewięć takich kompletów dla swoich kierowców. Najwięcej, bo dziesięć takich zestawów, do Australii zabierze ekipa Renault, a najmniej - osiem - Williams oraz Racing Point.

Jeśli chodzi o mieszankę pośrednią, to najczęściej decydowano się na trzy takie zestawy - w tym m.in. Hamilton, Bottas, Vettel, Verstappen, Gasly czy Kubica. Najwięcej kompletów opon C3 do Melbourne zabierze George Russell (cztery), a najmniej Nico Hulkenberg (1).

Grand Prix Australii zaplanowano w dniach 15-17 marca. Wyścig rozpocznie się w niedzielę o godzinie 6:10 czasu polskiego.