Pierwszy trening na torze w Montmelo dla Valentino Rossiego

Valentino Rossi okazał się najszybszym zawodnikiem pierwszej sesji treningowej w Hiszpanii. Zawodnik Yamahy w ostatniej chwili wyprzedził prowadzącego przez cały trening Marca Marqueza.

Zaraz za Włochem znaleźli się Andrea Dovizioso i Jorge Lorenzo.

Wspomniany wcześniej Marc Marquez spadł na czwartą lokatę. Hiszpan wyznaczał tempo treningu i to on jako pierwszy zszedł poniżej bariery 1.40. Rekord toru należy do Mavericka Vinalesa, który przejechał okrążenie w 1:38.974 podczas prywatnych testów, natomiast podczas treningu wykręcił 1:40.114, co dało mu ostatecznie szósta lokatę.

Poza torem znalazł się Johann Zarco. Francuz stracił panowanie nad motocyklem, lecz szybko wrócił na pętlę. Po uporaniu się z maszyną, zawodnik satelickiej Yamahy znalazł się na piątym miejscu.

Cal Crutchlow zajął siódmą pozycję przed Tito Rabatem, Andreą Iannone i Jackiem Millerem. Dani Pedrosa ukończył zmagania na dwunastym miejscu.

Pierwszy poza torem znalazł się Andrea Iannone. W dziesiątym zakręcie stracił kontrolę nad swoim Suzuki i wjechał w żwir. W połowie treningu odzyskał tempo i zajmował lokaty w pierwszej piątce. Ostatecznie trening ukończył na dziewiątej pozycji.

Pierwszy trening MotoGP źle zaczął się dla Franco Morbidelliego. Włoch zaliczył poważną wywrotkę i zakończył pierwsze przygotowania dopiero na dwudziestej trzeciej lokacie.

W ostatnich minutach wywrócił się także Jack Miller. Australijczyk zderzył się z Bradleyem Smithem w piątym zakręcie. Brytyjczyk mógł spokojnie pojechać dalej, niestety Miller rozbił się i wylądował poza torem.