Nowy format weekendu wyścigowego w sezonie 2021

Jak poinformował dziś magazyn Auto Motor und Sport, zmianie w sezonie 2021 ulegnie format weekendu wyścigowego, który będzie skrócony o jeden dzień.

Zespoły Formuły 1 otrzymały od FIA w ostatnich dniach stosowne dokumenty, które zawierają zmiany przepisów na sezon 2021. Nie jest to oczywiście pełen plan nowości, gdyż cały pakiet poznamy tego lata.

Pierwsza istotna zmiana dotyczy mediów i czwartkowego dnia medialnego. Podczas weekendu wyścigowego tego dnia właśnie odbywały się spotkania z mediami. Od sezonu 2021 dzień medialny będzie odbywał się w piątek. Również w ten dzień mają odbywać się badania techniczne bolidów.

W związku z tymi zmianami piątkowe treningi będą rozgrywane o dwie godziny później, niż jest to obecnie. Pierwsza sesja będzie rozgrywana w godzinach od 13:00 do 14:30. Drugi trening natomiast ma odbywać się w godzinach 17:00 – 18:30 (europejskie rundy).

Zmiany dotknęły również zasady parku zamkniętego. Bolid po przejściu badania technicznego w piątek rano będzie musiał przystąpić do kwalifikacji oraz wyścigu właśnie w takiej specyfikacji, w jakiej odbył piątkowe badanie.

Zespoły w trakcie weekendu wyścigowego będą mogły testować nowe części podczas piątkowych treningów, które jednak będą musiały być zdemontowane przed rozpoczęciem ostatniego treningu.

Zmiany te wprowadzą lekki chaos wśród zespołów, ponieważ ekipy nie będą mogły w trakcie weekendu testować kilku specyfikacji, z których wybiorą jedną najlepszą na sobotnie kwalifikacje oraz niedzielny wyścig.