Niepewna przyszłość DTM po sezonie 2020

BMW i Audi / © DTM

Szef serii DTM Gerhard Beger przyznał, że mistrzostwa mogą zostać zlikwidowane po roku 2020, w przypadku kiedy nie znajdą wsparcia od dużego producenta.

Informacja o rezygnacji Audi ze wsparcia serii po 2020 roku była wielkim ciosem dla organizatorów. Jest to już trzeci producent w ostatnich latach, który rezygnuje ze startów w serii. Najpierw rezygnację w 2018 roku ogłosił Mercedes oraz Aston Martin, który opuścił serię po sezonie 2019, a teraz Audi.

"Krótko mówiąc, nadszedł czas, aby zastanowić się nad likwidacją DTM. Jeżeli żaden z niemieckich producentów nie będzie już skłonny wspierać całej naszej serii, sprawy mocno się skomplikują" - powiedział Berger w wywiadzie dla ServusTV.

"Jak wszyscy wiemy, musimy sobie poradzić z wycofaniem się Audi. Koronawirus również oznacza dla nas komplikacje."

W momencie, kiedy Audi postanowiło odejść, pojawiło się kluczowe pytanie o przyszłość BMW w niemieckiej serii. Początkowe informacje mówiły, iż DTM ma jeszcze przed sobą przyszłość i nie zapowiada się, aby BMW miało rezygnować ze startów. Jednak w dalszym ciągu nie poinformowano o przyszłej obecności w serii.

"W BMW nie podjęto jeszcze żadnej decyzji" - przyznał Berger. "To ciągnie się w nieskończoność. W międzyczasie, w rzeczywistości czekamy na wyjaśnienie tej kwestii. Wiele miejsc pracy jest powiązanych z DTM. Twierdze, że jasno powinniśmy powiedzieć, co zamierzamy zrobić w najbliższym czasie."

Jednym z proponowanych rozwiązań problemów DTM jest rezygnacja z dotychczasowych przepisów. Berger twierdzi, że przejście na platformę GT3 może być jedną z dróg dla tej serii.

"Jeżeli będziemy kontynuować jako ITR, zdecydowanie powinniśmy przejść na GT3. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zaangażować innych producentów. Istnieje trzynaście takich marek, co jest więc zrozumiałe, że GT3 to dobre rozwiązanie" - wyjaśnił.

Berger odniósł się również do szybkiej decyzji koncernu Audi, który chętnie godziłby się z taką decyzją. "Powiedzieli, że mimo wycofania się z serii chcieliby, aby nadal utrzymać ITR oraz całą platformę DTM, tak aby historia serii nie umarła."

Image: © DTM