MotoGP powraca do Brazylii. Wyścig w Rio de Janeiro już w 2022 roku

MotoGP powraca do Brazylii. Wyścig w Rio de Janeiro już w 2022 roku

Do kalendarza MotoGP powróci GP Brazylii. Wyścig na nowym obiekcie Rio Motorpark odbędzie się po raz pierwszy w sezonie 2022.

Dorna, która jest organizatorem Motocyklowych Mistrzostw Świata, poinformowała w czwartek, że wyścigi serii MotoGP powrócą do Rio de Janeiro w 2022 roku. Rywalizacja toczyć się będzie na nowym torze Rio Motorpark, którego budowa ma zakończyć się za dwa lata. Kontrakt na organizację wyścigu podpisano z Rio Motorsports (RMS) i obowiązywać będzie przez pięć sezonów, począwszy od 2022 roku.

„Z dumą ogłaszam, że MotoGP powróci do ścigania w Rio de Janeiro,  do jednego z prawdziwie ikonicznych miast w tak niesamowitym kraju” – powiedział Carmelo Ezpeleta, dyrektor zarządzający Dorna Sports.

„Brazylia jest ważnym rynkiem dla motocykli, wyścigów motocyklowych i sportów motorowych, z historią, z której można być dumnym – i z przyszłością, w której tak istotną rolę odegra MotoGP, które powróci w 2022 roku. Cieszę się tego”.

W przeszłości MotoGP rywalizowało już w Rio de Janeiro na torze imienia Nelsona Piquet (Jacarepaguá), po raz ostatni w sezonie 2004. Obiekt ten jednak zburzono, a na jego miejscu – ze względu na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro – wybudowano Centrum Olimpijskie. Obecnie postanowiono tam wybudować nowy tor – Rio Motorpark. Pętla ma liczyć 4,5 kilometra i składać się siedmiu lewych oraz sześciu prawych zakrętów. Spodziewane czasy okrążeń zawodników MotoGP mają wynosić ok. 1 minuty i 38 sekund.

„Wiadomość, że mamy już pierwsze zawody na nowym torze wyścigowym w Rio de Janeiro, które MotoGP potwierdziło na sezon 2022, stanowi wielki postęp dla naszego miasta” – powiedział burmistrz Rio de Janeiro, Marcelo Crivella. „Budowa toru wyścigowego w Deodoro to spektakularny projekt. Niezwykła inwestycja, która wygeneruje 7000 miejsc pracy i sprawi, że Rio odzyska wiodącą rolę w najważniejszych zawodach”.

„Przeniesiemy rozwój do regionu miasta o wielu potrzebach, do Strefy Zachodniej i pobudzimy turystykę. Wszystko to bez wkładania w projekt żadnego pensa przez Miasto, ponieważ za całą inwestycję odpowiedzialny będzie koncesjonariusz” – dodał burmistrz Rio.

Rozmowy pomiędzy Rio Motorsports a Dorną były prowadzone już dość długo. Wstępna umowa na powrót MotoGP do Rio de Janeiro podpisana została bowiem już w czerwcu ubiegłego roku, o czym też pisaliśmy tutaj

„Dorna była niezwykle lojalnym partnerem w każdej naszej rozmowie” – przyznał JR Pereira, dyrektor zarządzający Rio Motorsports. „Teraz, gdy zakończyliśmy badania wpływu na lokalne środowisko i powołaliśmy komisję, która zajmie się tą sprawą, zgodnie z polityką regulacyjną INEA (Państwowa Agencja Środowiska Rio de Janeiro), możliwe było sformalizowanie umowy powstałej ponad dwa lata temu”.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Carmelo i jego zespołowi za to, że może realizować marzenie powrotu MotoGP do Rio” – zakończył Pereira.