Maverick Vinales z najlepszym czasem podczas drugiego treningu na COTA

Dość niespodziewanie najszybszym zawodnikiem podczas drugiej sesji treningowej na Circuit of The Amercias okazał się Maverick Vinales. Zawodnik zespołu Monster Energy Yamaha MotoGP bezpośrednio wyprzedził Marca Marqueza oraz swojego zespołowego partnera, Valentino Rossiego. Poza czołową dziesiątką znaleźli się fabryczni zawodnicy Ducati: Andrea Dovizioso i Danilo Petrucci.

W drugim treningu było znacznie cieplej niż w pierwszym. Temperatura powietrza na starcie sesji wynosiła 26 stopni Celsjusza, natomiast nawierzchni aż 42. Zawodnicy jednak dość sporo narzekali na stan asfaltu, mimo tego, że został on niedawno wymieniony.

Już na początku drugiego treningu Marc Marquez poprawił czas okrążenia z pierwszej sesji - 2:05,276. Świetnie rozpoczął także Alex Rins, tracąc do swojego rodaka niespełna dwie dziesiąte sekundy. Obrońca mistrzowskiego tytułu na drugim okrążeniu przejechał jednak znacznie szybciej. Hiszpan uzyskał czas 2:04,719 i odskoczył Jackowi Millerowi na prawie pół sekundy. Rins spadł natomiast na piątą pozycję - jeszcze za Vinalesa i Crutchlowa.

Początek drugiej sesji treningowej nie był zbytnio udany dla Valentino Rossi. Włoch był szybki o poranku, lecz po południu wypadł z czołowej dziesiątki, która bezpośrednio awansuje do Q2. Po 15 minutach treningu Rossi tracił do Marqueza ponad 1,2 sekundy. Problemy miał także Jorge Lorenzo, który w dalszym ciągu wygląda dość niepewnie na Hondzie. Trzykrotny mistrz świata MotoGP po 20 minutach treningu zajmował 15. pozycję z czasem 2:06,071.

Po powrocie na tor bardzo szybko okrążenie rozpoczął Maverick Vinales. Zawodnik fabrycznego zespołu Yamahy po dwóch pierwszych sektorach miał nawet rezultat lepszy od Marca Marqueza, lecz ostatecznie stracił on do swojego rodaka 0,276 sekundy. Czas, jak i pozycję poprawił także Valentino Rossi. 40-latek uzyskał rezultat 2:05,588 i przesunął się na 7. lokatę.

Zaskakująco dobrze w Austin prezentuje się na razie Pol Espargaro. Hiszpański zawodnik zespołu KTM na 10 minut przed końcem treningu znajdował się na siódmym miejscu z czasem 2:05,429. Na drugą pozycję awansował z kolei Cal Crutchlow. Brytyjczyk tracił na tym etapie sesji 201 tysięcznych sekundy do Marqueza.

W końcowej części treningu komplet nowych miękkich opon założył m.in. Valentino Rossi. Włoch dzięki temu uzyskał czas 2:04,824 i awansował na drugie miejsce. Co ciekawe, zawodnik Yamahy po dwóch pierwszych sektorach był nawet szybszy od Marqueza. Podobna sytuacja miała miejsce również w ostatniej części toru. Awans na piątą pozycję zaliczył natomiast Alex Rins. Hiszpan podobnie jak Rossi założył komplet nowych miękkich opon i do Marqueza stracił 0,351 sekundy.

W końcówce treningu do walki o czas powrócił także Marc Marquez. Hiszpan założył do swojego motocykla tylną miękką oponę i finalnie uzyskał czas 2:04,025. Niespodziewanie o dwie setne szybciej pojechał Jack Miller, który przez całe okrążenie podążał za Marquezem.

Świetną dyspozycję potwierdzał Pol Espargaro, który pojechał tylko nieznacznie wolniej od obrońcy mistrzowskiego tytułu. W czołówce znalazł się także Fabio Quartararo i Francesco Bagnaia.

Ostatnie minuty treningu to seria rekordów poszczególnych zawodników. Z czasem 2:03,857 na szczycie tabeli znalazł się Maverick Vinales. Chwilę później na drugie miejsce, ze stratą zaledwie 0,146 sekundy, awansował jego zespołowy partner, Valentino Rossi. Dwójkę zawodników Yamahy w końcówce przedzielić zdołał za to Marc Marquez. Hiszpan stracił do swojego rodaka 0,044 sekundy, a co ciekawe, po trzech sektorach był szybszy od Vinalesa.

Poza czołową dziesiątką znaleźli się m.in. Andrea Dovizioso, Joan Mir, Danilo Petrucci, Takaaki Nakagami czy Jorge Lorenzo.

Poz Nr Kierowca Zespół Czas / Strata
1. 12 Maverick Vinales Monster Energy Yamaha MotoGP 2:03.857
2. 93 Marc Marquez Repsol Honda Team 0.044
3. 46 Valentino Rossi Monster Energy Yamaha MotoGP 0.146
4. 43 Jack Miller Pramac Racing 0.148
5. 35 Cal Crutchlow LCR Honda Castrol 0.261
6. 42 Alex Rins Team SUZUKI ECSTAR 0.496
7. 44 Pol Espargaro Red Bull KTM Factory Racing 0.507
8. 21 Franco Morbidelli Petronas Yamaha SRT 0.691
9. 20 Fabio Quartararo Petronas Yamaha SRT 0.732
10. 63 Francesco Bagnaia Pramac Racing 0.773
. . .