Marc Marquez zwycięzcą GP Hiszpanii. Dramat Fabio Quartararo

Marc Marquez zdominował Grand Prix Hiszpanii na torze Jerez. Reprezentant Repsol Hondy wysunął się na prowadzenie tuż po starcie i prowadzenia nie oddał do samej mety. Na podium stanęli także Alex Rins i Maverick Vinales. Wyścig przedwcześnie musiał zakończył Fabio Quartararo.

Tuż po starcie Marquez, startujący z trzeciej lokaty, awansował na prowadzenie, wyprzedzając Franco Morbidellego i Quartararo. Na czwartej pozycji, po dobrym starcie, podążał Maverick Vinales, a piąty był Andrea Dovizioso.

Nienajlepszy start w wykonaniu Valentino Rossiego sprawił, że Włoch musiał kontynuować wyścig na dziesiątej lokacie, z kolei Jorge Lorenzo był dopiero piętnasty.

Początkowo Marquez nie był w stanie wypracować sobie większej przewagi nad resztą stawki, a co więcej Morbidelli i Quartararo notowali najszybsze czasy okrążeń.

Sytuacja zmieniła się dopiero kilka okrążeń później, kiedy przewaga Marqueza wzrosła do ponad sekundy, a Morbidelli i Quartararo walczyli o drugą pozycję. Na piętnaście okrążeń przed metą kierowcy zamienili się pozycjami.

W górę stawki piął się także Alex Rins, który po odnotowaniu najlepszego okrążenia wyprzedził Andreę Dovizioso, a następnie Mavericka Vinalesa, awansując na czwartą pozycję.

Dwanaście okrążeń przed metą wydarzył się dramat dla Quartararo, który zaczął nagle zwalniać i ostatecznie musiał wycofać się z wyścigu. Prawdopodobnie problem związany był ze skrzynią biegów, ponieważ zawodnik nie był w stanie zmienić biegu.

W tym samym czasie Alex Rins wyprzedził Morbidellego, więc awansował o dwie kolejne pozycje, stając się wiceliderem wyścigu. Franco Morbidelli stracił natomiast kolejne pozycje na rzecz Mavericka Vinalesa, Andrei Dovizioso i Danilo Petrucciego.

Marquez prowadzenie utrzymał już do samej mety, a jego przewaga nad drugim Rinsem wyniosła 1.654s. Podium uzupełnił Maverick Vinales, który obronił się przed atakami Andrei Dovizioso.

Na piątej pozycji finiszował Danilo Petrucci, a szósty wynik wywalczył Valentino Rossi. Franco Morbidelli ostatecznie był siódmy, a za nim zameldował się Cal Crutchlow. Czołową dziesiątkę zamknęli Takaaki Nakagami oraz Stefan Bradl.

W końcowym etapie wyścigu Jack Miller przewrócił się w trzynastym zakręcie podczas próby wyprzedzania Aleixa Espargaro. Podążający na dziewiątej lokacie Joan Mir także zaliczył upadek.

W klasyfikacji generalnej prowadzi Marc Marquez, choć jego przewaga nad drugim Rinsem wynosi zaledwie jeden punkt. Nie można jednak zaprzeczyć, że forma hiszpańskiego zawodnika jest naprawdę wysoka: do tej pory był drugi w Katarze, dominował w Argentynie oraz mógłby odnotować bardzo dobry wynik w Austin, gdyby nie wywrotka.

Kolejne Grand Prix będzie miało miejsce za dwa tygodnie we Francji na torze Le Mans.

Poz Nr Kierowca Zespół Czas / Strata
1. 93 Marc Marquez Repsol Honda Team 41:08.685
2. 42 Alex Rins Team SUZUKI ECSTAR 1.654
3. 12 Maverick Vinales Monster Energy Yamaha MotoGP 2.443
4. 4 Andrea Dovizioso Mission Winnow Ducati 2.804
5. 9 Danilo Petrucci Mission Winnow Ducati 4.748
6. 46 Valentino Rossi Monster Energy Yamaha MotoGP 7.547
7. 21 Franco Morbidelli Petronas Yamaha SRT 8.228
8. 35 Cal Crutchlow LCR Honda Castrol 10.052
9. 30 Takaaki Nakagami LCR Honda Idemitsu 10.274
10. 6 Stefan Bradl Team HRC 13.402
. . .