Marc Marquez znokautował swoich rywali w kwalifikacjach do GP Malezji

Marc Marquez nie pozostawił złudzeń swoim rywalom i okazał się zdecydowanie najlepszym zawodnikiem podczas sesji kwalifikacyjnej na torze Sepang. Obok Hiszpana w pierwszym rzędzie ustawią się jutro Johann Zarco i Valentino Rossi.

Choć początek czwartego treningu przed wyścigiem o GP Malezji odbył się na suchej nawierzchni, tak później zaczęło padać. Wody na torze było dość sporo i mimo około 34-stopniowej temperatury asfaltu, nawierzchnia nie miała prawa wyschnąć do początku sesji kwalifikacyjnej. Co więcej, z czasem warunki się pogarszały.

Q1

Prawie wszyscy zawodnicy od razu wyjechali ze swoich garaży, by jak najszybciej rozpocząć pomiarowe okrążenie. Niestety, ilość wody na asfalcie uniemożliwiała bezpieczną rywalizację, przez co dyrekcja zdecydowała o przerwaniu sesji zaledwie po 2 minutach.

Po dość długim oczekiwaniu pogoda poprawiła się na tyle, że ilość wody na asfalcie umożliwiała już rozpoczęcie sesji kwalifikacyjnej. Rozpoczęła się ona na nowo (czas trwania: 15 minut) o godzinie 9:30 polskiego czasu. W tym momencie temperatura powietrza wynosiła 25 stopni Celsjusza, natomiast nawierzchni nieco ponad 28.

Jako pierwszy pomiarowe okrążenie przejechał Xavier Simeon - 2:16,915. Czas ten szybko został jednak poprawiony przez braci Espargaro. Na prowadzeniu był Aleix, który odnotwał rezultat 2:14,916 i o ponad sekundę wyprzedzał Pola. Na trzecim miejscu był z kolei Bradley Smith.

Drugie okrążenie w wykonaniu zawodników było jeszcze szybsze. Brytyjczyk poprawił czas na 2:14,332 i wyprzedził Aleixa Espargaro. Hiszpan również pojechał lepiej niż na swoim pierwszym "kółku", lecz wynik 2:14,561 wystarczał jedynie do drugiej lokaty. Szybko jechał również jego brat, ale dość niespodziewanie zjechał do alei serwisowej.

Warunki na torze poprawiały się z okrążenia na okrążenie. Bradley Smith i Aleix Espargaro prześcigali się w rekordowych czasach w poszczególnych sektorach, co doprowadziło do uzyskania przez Hiszpana wyniku 2:13,335. Zawodnik KTM-a naciskał jednak zbyt mocno, przez co upadł w trzecim sektorze. Na szczęście nie stało mu się nic poważnego i Brytyjczyk szybko pobiegł po skuter, by mógł powrócić do swojego garażu.

Niepowodzenie Smitha próbowali wykorzystać Michele Pirro, Xavier Simeon i Alvaro Bautista. Każdy z nich poprawiał się w poszczególnych sektorach, lecz najszybszy okazał się włoski zawodnik Ducati, który uzyskał czas 2:14,288 i awansował na drugą lokatę. Simeon również poprawił swój wynik, lecz przesunął się tylko na trzecie miejsce. 

Na minutę przed końcem pierwszej części kwalifikacji Alvaro Bautista uzyskał czas 2:13,311 i awansował na pozycję lidera. W międzyczasie wynik poprawił również Michele Pirro, lecz póki co był trzeci. Włoch na swoim kolejnym okrążeniu miał rekordowe czasy w pierwszym i drugim sektorze, lecz w trzecim stracił ponad osiem dziesiątych sekundy i nie miał już szans w walce o awans do Q2. Co więcej, został również wyprzedzony przez Scotta Reddinga.

Ostatecznie więc do dalszej walki o pole position awansowali Alvaro Bautista i Aleix Espargaro. W Q1 udziału nie wziął natomiast Jordi Torres, który doznał złamania kości śródręcza w wyniku upadku w czwartym treningu. Co więcej, Hiszpan został uznany niezdolnym do dalszej rywalizacji w GP Malezji.

Wyniki pierwszej części kwalifikacji: Alvaro Bautista, Aleix Espargaro, Scott Redding, Michele Pirro, Xavier Simeon, Pol Espargaro, Bradley Smith, Thomas Luthi, Franco Morbidelli, Stefan Bradl, Karel Abraham, Takaaki Nakagami, Hafizh Syahrin.

Q2

Warunki na torze były lepsze niż w pierwszej części kwalifikacji, lecz zawodnicy i tak musieli zapomnieć o założeniu opon typu slick. W związku z tym kierowcy decydowali się na wykorzystanie miękkich bądź pośrednich opon deszczowych.

Pierwszym liderem w drugiej części kwalifikacji został Marc Marquez, który uzyskał czas 2:13,641. Hiszpana nie byli w stanie wyprzedzić kolejni zawodnicy, którzy w poszczególnych sektorach mieli od niego lepsze rezultaty. Wydawało się, że na prowadzenie awansuje Valentino Rossi, ale Włoch stracił wypracowaną wcześniej przewagę w ostatnim sektorze i wskoczył na czwarte miejsce. Na drugim miejscu był Jack Miller, a na trzecim Andrea Iannone.

Drugie okrążenie było zdecydowanie lepsze w wykonaniu prawie wszystkich zawodników. Marc Marquez uzyskał tym razem czas 2:12,161 i umocnił się na pierwszym miejscu. Na drugą pozycję awansował natomiast Danilo Petrucci, lecz Włoch tracił do Hiszpana aż 1,264 sekundy. Co ciekawe, wszyscy zawodnicy tracili czas do zdobywcy mistrzowskiego tytułu zwłaszcza w czwarty sektorze.

W deszczowych warunkach mało konkurencyjni byli dotychczas zawodnicy Yamahy. Na 5 minut przed końcem kwalifikacji Rossi był siódmy, Zarco ósmy, a Vinales jedenasty. Stawkę zamykał natomiast Aleix Espargaro, lecz Hiszpan upadł na swoim drugim pomiarowym okrążeniu.

Los Hiszpana podzielił również lider kwalifikacji. Marc Marquez upadł w zakręcie numer cztery, lecz wywrotka była na tyle delikatna, że nic mu się nie stało. Zawodnik Hondy wrócił więc na uszkodzonym motocyklu do swojego garażu i przesiadł się na drugą maszynę.

Gdy wszyscy zawodnicy wrócili na tor, zaczęli poprawiać swoje dotychczasowe rezultaty, lecz były one znacznie gorsze od uzyskanego przez Marqueza. Na drugie miejsca awansował Andrea Dovizioso, lecz stracił do Hiszpana 1,022 sekundy.

Włoch stracił jednak chwilę później drugą lokatę na rzecz Andrei Iannone. Niespodziewanie jednak zawodnika Suzuki wyprzedził Johann Zarco. Francuz przejechał okrążenie o 0,892 sekundy gorzej niż Marc Marquez.

Na swoim kolejnym okrążeniu szybko jechał Andrea Dovizioso. Włoch wywrócił się jednak w dziewiątym zakręcie, kończąc tym samym udział w sesji kwalifikacyjnej. 

Rzutem na taśmę na drugie miejsce awansował Johann Zarco, który stracił do Marqueza 0,548 sekundy. Na trzeciej pozycji utrzymał się natomiast Valentino Rossi. Najgorzej na Yamasze spisał się świetnie radzący sobie na suchej nawierzchni Vinales. Zwycięzca GP Australii sesję kwalifikacyjną zakończył dopiero na jedenastym miejscu.

Dla Marca Marqueza jest to natomiast 80. pole position w historii jego startów w Motocyklowych Mistrzostwach Świata, a szóste w tym sezonie.

Jutrzejszy wyścig kategorii MotoGP rozpocznie się o godzinie 6:00 polskiego czasu.

Poz Nr Kierowca Zespół Czas Strata Okr
1. 93 Marc Marquez Repsol Honda Team 2:12.161   7
2. 5 Johann Zarco Monster Yamaha Tech 3 2:12.709 0.548 7
3. 46 Valentino Rossi Movistar Yamaha MotoGP 2:13.009 0.848 7
4. 29 Andrea Iannone Team SUZUKI ECSTAR 2:13.097 0.936 7
5. 4 Andrea Dovizioso Ducati Team 2:13.183 1.022 7
6. 43 Jack Miller Alma Pramac Racing 2:13.274 1.113 7
7. 9 Danilo Petrucci Alma Pramac Racing 2:13.413 1.252 7
8. 42 Alex Rins Team SUZUKI ECSTAR 2:13.463 1.302 7
9. 19 Alvaro Bautista Angel Nieto Team 2:14.185 2.024 7
10. 26 Dani Pedrosa Repsol Honda Team 2:14.443 2.282 7
. . .