Liberty Media chce utrzymać GP Meksyku w kalendarzu F1

W ubiegłym tygodniu promotorzy wyścigu w Meksyku poinformowali, że ich negocjacje w sprawie finansowania wyścigu zakończyły się porażką i runda prawdopodobnie wypadnie z przyszłorocznego kalendarza F1. Władze F1 chcą jednak za wszelką cenę utrzymać wyścig w Meksyku.

Chase Carey, dyrektor generalny Formuły 1 powiedział w Genewie, że prowadzi rozmowy z promotorami Grand Prix Meksyku i razem szukają najlepszego rozwiązania sprawy, co pozwoli utrzymać się zawodom w kalendarzu F1.

"Jesteśmy zobowiązani pomóc promotorom wyścigu w Meksyku i utrzymać ich wyścig w kalendarzu F1. Do sprawy włączyło się kilku dużych partnerów, więc mam nadzieję, że sprawa nabierze wkrótce odpowiedniego tempa i uda się utrzymać ten wspaniały wyścig w naszym kalendarzu" - powiedział Chase Carey.

Głos w sprawie wyścigu w Meksyku zabrał miejscowy kierowca Sergio Perez, który uważa, że aktualna sytuacja nie wygląda zbyt dobrze, jednak liczy, iż uda się dojść do porozumienia i tegoroczne GP Meksyku nie będzie ostatnim na przestrzeni kilku następnych sezonów.

"Aktualnie sytuacja nie wygląda za ciekawie, jednak jestem przekonany, że uda się jakimś cudem dojść do wspólnego porozumienia i F1 będzie mogła w kolejnych latach regularnie odwiedzać Meksyk" - powiedział Sergio Perez.

"Myślę, że utrata tego wyścigu byłaby wielką stratą dla całej Formuły 1. GP Meksyku jest wyjątkowe pod wieloma względami, szczególnie pod kątem kibiców, którzy w tym kraju bardzo mocno kochają ten sport."

W tym roku kontrakt na organizacje wyścigów F1 wygasa wyścigom w: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech oraz Meksyku. Mimo to Chase Carey zapowiada, że w kalendarzu F1 jest ciągle miejsce na nowe rywalizacje, które wkrótce mogą zostać wprowadzone do oficjalnego kalendarza F1.

"W 2018 roku udało nam się podpisać kilka ważnych przedłużeń kontraktów na organizacje wyścigów F1. Cieszy bardzo fakt, że co chwilę dostajemy informacje z pomysłem na organizacje nowego wyścigu. Każdy taki pomysł jest dokładnie przez nas analizowany pod każdym kątem, najlepsze pomysły są wdrażane w życie, tak jak było to w przypadku wyścigu w Wietnamie, który odbędzie się już w przyszłym sezonie."

"Aktualnie w kalendarzu mamy jeszcze miejsce na dodanie kolejnych wyścigów, jednak na razie są to plany, które musimy dokładnie przeanalizować."

"Cenimy oczywiście każde Grand Prix w kalendarzu, z niektórymi promotorami mamy podpisane długoletnie umowy, z innymi krótsze, jednak naszym priorytetem będzie przedłużanie każdej umowy, na korzystnych dla obu stron warunkach" - dodał Carey.