Koronawirus zagrożeniem dla GP Tajlandii? Organizatorzy MotoGP monitorują sytuację

Koronawirus zagrożeniem dla GP Tajlandii? Organizatorzy MotoGP monitorują sytuację

Carmelo Ezpeleta, dyrektor zarządzający firmy Dorna Sports, która jest organizatorem mistrzostw MotoGP, zapewnił, że oczekuje na odpowiedź ze strony rządu Tajlandii na temat sytuacji związanej z koronawirusem. Wyścig na torze Buriram zaplanowany jest na 22 marca.

Liczba zarażonych koronawirusem, który po raz pierwszy wykryto w chińskim Wuhan, rośnie w szybkim tempie. Większość osób, u których potwierdzono zakażenie, to jednak mieszkańcy Chin – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że do 13 lutego koronawirusa zdiagnozowano u 46997 osób, z czego aż 46650 to Chińczycy. W Tajlandii, gdzie w dniach 20-22 zorganizowane ma zostać Grand Prix MotoGP, zarażone są 33 osoby.

Sytuacja dotycząca epidemii codziennie jest monitorowana i podejmowane są środki ostrożności, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Z tego też względu w Chinach odwołano już wiele zaplanowanych międzynarodowych imprez, w tym m.in. Grand Prix Formuły 1 czy E-Prix Sanyi, i poszukuje się nowych terminów. MotoGP co prawda nie rywalizuje obecnie w Chinach, ale 22 marca ma odbyć się wyścig o Grand Prix Tajlandii.

W związku z panującą epidemią koronawirusa Carmelo Ezpeleta, który zarządza firmą Dorna Sports, w jednym z wywiadów wypowiedział się na temat marcowej rundy na Chang Internantional Circuit. Przyznał on, że wysłano do rządu Tajlandii pismo z zapytaniem o sytuację panującą w kraju i oczekuje się na odpowiedź. Jednocześnie zapewnił, że inauguracja sezonu w Katarze odbędzie się zgodnie z planem – wyścig już 8 marca.

„Bezpiecznie i zgodnie z planem pojedziemy do Kataru, ponieważ zagwarantowali nam, że nie ma niebezpieczeństwa, ale aby pojechać do Tajlandii, która jest bliżej epidemii, poprosiliśmy o informację rząd i czekamy na odpowiedź” – powiedział Carmelo Ezpeleta w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem „AS”.

„Nasza decyzja zależeć będzie od tego, co nam powiedzą, ponieważ bezpieczeństwo jest zawsze dla nas najważniejsze. Jeśli nie będziemy mogli pojechać tam w marcu, poszukamy innej daty. Kiedy nam coś powiedzą? W ciągu kilku następnych dni, przed wylotem do Kataru”.

Motocyklowe Grand Prix Tajlandii po raz pierwszy zorganizowano w 2018 roku. Runda ta zyskała wielką sympatię widzów i stała się jedną z ciekawszych w kalendarzu. Do tej pory rozgrywana była jednak w październiku. Tym razem, w związku z rozszerzeniem kalendarza i dodaniem Grand Prix Finlandii, wyścig na torze w Buriram przeniesiono na początek sezonu. W tym roku tajska runda zaplanowana została w dniach 20-22 marca.