Koronawirus opóźnia początek sezonu MotoGP. GP Ameryk przełożone na listopad

Koronawirus opóźnia początek sezonu MotoGP. GP Ameryk przełożone na listopad

Carmelo Ezpeleta, CEO Dorna Sports poinformował, iż z powodu zagrożenia spowodowanego epidemią koronawirusa SARS-Cov-2 zaplanowane na pierwszy weekend kwietnia GP Ameryk zostało przełożone na listopad. Wyścig MotoGP na Circuit of the Americas zorganizowany zostanie więc 15 listopada, natomiast GP Walencji, które miało się wtedy odbyć, przełożono na kolejny tydzień. Na ten moment sezon w królewskiej klasie zainauguruje GP Argentyny (17-19 kwietnia).

Koronawirus SARS-Cov-2 zaraził już ponad 110 tysięcy ludzi na świecie, z czego ponad 80 tysięcy to mieszkańcy Chin. Nowy wirus wprowadza ogólne spustoszenie w wielu dziedzinach życia, mając tym samym ogromny wpływ na gospodarkę. Z powodu nowej epidemii wiele problemów ma również sport, w tym także MotoGP. Sezon miał się rozpocząć na torze Losail (6-8 marca), lecz restrykcje nałożone przez rząd Kataru na podróżujących z Włoch sprawiły, że wyścig królewskiej kategorii został odwołany. Do skutku doszła jednak rywalizacja w klasach Moto2 oraz Moto3, gdyż zawodnicy ci znajdowali się już na torze Losail ze względu na testy.

Po przełożeniu GP Tajlandii na październik wydawało się, że rywalizacja MotoGP rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych. Zaplanowane w dniach 3-5 kwietnia GP Ameryk nie dojdzie jednak do skutku w tym terminie. W Austin ogłoszono bowiem "stan wyjątkowy", a na terenie całych Włoch - skąd pochodzi wielu zawodników i duża liczba przedstawicie zespołów - obowiązuje tzw. "czerwona strefa" do co najmniej 3 kwietnia. W związku z tym runda na Circuit of the Americas została przełożona na 13-15 listopada.

W tym terminie w kalendarzu znajdowało się kończące tegoroczne zmagania GP Walencji. W związku z tym, że runda ta płaci duże pieniądze, by być ostatnią w sezonie, przełożona została ona na 20-22 listopada. Na razie nie wiadomo też, kiedy zorganizowane zostaną posezonowe testy klasy królewskiej, które początkowo zaplanowano właśnie na 19-20 listopada (tor Jerez).

Wygląda więc na to, że klasa MotoGP zainauguruje sezon 2020 podczas GP Argentyny. Runda na Termas de Rio Hondo odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia.