Kimi Raikkonen przesunięty na starcie do GP Włoch. Vettel bez kary

Kimi Raikkonen otrzymał karę przesunięcia o pięć pozycji za wymianę skrzyni biegów po incydencie z udziałem kierowcy Alfy Romeo w kwalifikacjach.

Do zdarzenia doszło w zakręcie Parabolica podczas przejazdu w Q3. Ze względu na uszkodzenia tylnej części samochodu mechanicy zostali zmuszeni, by dokonać wymiany skrzyni biegów.

Ze względu na brak pomiarowego czasu okrążenia, Raikkonen został sklasyfikowany na dziesiątej pozycji, ale kara przesunie go na piętnaste miejsce na starcie.

Kara okazuje się tym bardziej bolesna dla kierowcy, ponieważ bolid zachowywał się dobrze na włoskim torze.

"Zapłaciłem cenę za mój błąd i szkoda, ponieważ samochód zachowywał się naprawdę dobrze" - przyznał Raikkonen.

"Uszkodzenia są duże, ale zobaczymy skąd wystartujemy, ale być może pogoda pomoże i w zmiennych warunkach będziemy mieli okazję na dobry wynik."

Vettel bez kary

W lepszej sytuacji jest Sebastian Vettel, ponieważ nie otrzyma kary za nieprzestrzeganie limitów toru. Sytuacja miała miejsce w trzecim segmencie kwalifikacji do GP Włoch, kiedy Niemiec bardzo szeroko wyjechał w ostatnim zakręcie.

Powtórki telewizyjne sugerowały, że Vettel wyjechał poza tor wszystkimi czterema kołami, choć przed sesją kierowcy zostali poinformowani, aby unikać wyjazdów poza białą linię w Parabolice, a w innym przypadku ich czas zostanie anulowany.

Ostatecznie sędziowie nie byli w stanie orzec czy rzeczywiście wszystkie cztery koła bolidu Vettela wyjechały poza tor i nie przyznali kary kierowcy.

"Sędziowie przejrzeli materiały wideo z różnych perspektyw i według niektórych, wydawało się, że opony nie miały kontaktu z białą linią krawędzi toru, jednak patrząc od góry wydawało się, że część przedniego koła mogła znajdować się na białej linii" - można przeczytać w oświadczeniu FIA.

"Pojawia się zatem element niepewności, co jest wystarczająco istotne przy podejmowaniu decyzji na korzyść kierowcy, o którym mowa."

Sebastian Vettel do GP Włoch wystartuje z czwartego pola.