Karel Abraham oficjalnie żegna się z MotoGP

Karel Abraham oficjalnie żegna się z MotoGP

Karel Abraham potwierdził na swoim instagramowym koncie, że jego kariera w MotoGP dobiegła końca. Zespół Reale Avintia Racing rozwiązał kontrakt z Czechem, mimo że był on ważny do końca sezonu 2020.

Jeszcze nie tak dawno Karel Abraham zapewniał, że nie zamierza oddawać swojego miejsca w ekipie Johannowi Zarco. Francuz w zeszły poniedziałek rozmawiał bowiem z przedstawicielami zespołu Avintia oraz Ducati, którzy mieli namawiać go do podpisania kontraktu. Problemem był jednak fakt, że zarówno Karel Abraham, jak i Tito Rabat mieli ważne umowy.

Jak się jednak okazało w miniony weekend, Avintia zerwała kontrakt z Abrahamem poprzez wiadomość mailową. Czech ogłosił więc tę informację podczas sobotniego spotkania z kibicami na torze w Brnie, a w niedzielę potwierdził to w poście na Instagramie. W związku z zerwaniem umowy Abraham nie występuje już w testach w Jerez, a jego miejsce na razie zajął Eric Granado - zwycięzca dwóch wyścigów MotoE i zdobywca trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej.

„Chciałbym wydać duże oświadczenie. Być może już wiecie, ale nie zamierzam rywalizować w MotoGP w sezonie 2020” – napisał Karel Abraham. „Jestem bardzo smutny i rozczarowany, ale muszę iść dalej i skupić się na tym, co nadejdzie później”.

Karel Abraham zadebiutował w Motocyklowych Mistrzostwach Świata w 2005 roku, gdzie rywalizował w klasie 125cc. Do kategorii pośredniej awansował w sezonie 2007, gdzie pozostał do końca 2010 roku. Swój udział w Moto2 (sezon 2010 był pierwszym w historii istnienia tej kategorii) zakończył swoim jedynym w karierze zwycięstwem – triumfował w GP Walencji.

Od 2011 roku Karel Abraham rywalizował już w klasie MotoGP – z rokiem przerwy (sezon 2016) na starty w serii World Superbike. Jego najlepszym wynikiem w kategorii królewskiej było siódme miejsce.

„Chciałbym bardzo podziękować wszystkim tym, którzy mnie wspierali, wszystkim moim zespołom, fanom, sponsorom i w szczególności mojej rodzinie, która wspierała mnie w dobrych i złych chwilach. To było piękne 15 lat w mistrzostwach świata, mieliśmy świetne chwile i wspaniałe wspomnienia pozostaną w moim sercu. Dziękuję wam”.

Zespół Reale Avintia Racing nie potwierdził jeszcze tego, kto zajmie miejsce Abrahama. Wszystko jednak wskazuje na to, że nowym zawodnikiem ekipy zostanie Johann Zarco.