Kalendarz MotoGP na sezon 2020 potwierdzony

Kalendarz MotoGP na sezon 2020 potwierdzony

Kalendarz MotoGP na sezon 2020 został potwierdzony. Nie zaszło w nim do żadnych zmian w porównaniu do prowizorycznej wersji, w związku z czym tegoroczne mistrzostwa liczyć będą 20 rund, a pierwsza z nich już 8 marca na torze w Katarze.

Po raz pierwszy w historii MotoGP kalendarz składa się z 20 Grand Prix. Wszystko to za sprawą powrotu rundy w Finlandii, która zostanie rozegrana w dniach 10-12 lipca na nowym torze KymiRing. Obiekt ten nie posiada jeszcze homologacji, ale wydaje się to formalnością.

W porównaniu do ubiegłorocznego sezonu doszło do kilku znaczących zmian w położeniu poszczególnych rund. Tym razem Grand Prix Tajlandii znalazło się na samym początku kalendarza i będzie drugą elimanacją mistrzostw (20-22 marca). Doszło również do zamiany miejsc pomiędzy Grand Prix Ameryk i Grand Prix Argentyny. W tym roku kierowcy rywalizować będą najpierw na torze w Austin (3-5 kwietnia), a dwa tygodnie później przeniosą się na obiekt Termas de Rio Hondo.

Podobnie jak to było w latach poprzednich, tak i tym razem pierwsza europejska runda odbędzie się na torze Jerez (1-3 maja). Zawodnicy w Andaluzji pozostaną jeszcze na jeden dzień, by odbyć testy. Później rywalizacja przeniesie się tradycyjnie już do Francji, Włoch i Katalonii. Dziewiątą rundą sezonu będzie z kolei Grand Prix Niemiec (19-21 czerwca), które rozegrane zostanie blisko miesiąc wcześniej niż w roku 2019. Tydzień później kierowcy MotoGP ścigać się będą w Holandii.

Ostatnią rundą przed wakacyjną przerwą będzie Grand Prix Finlandii, które powraca do mistrzostw świata po blisko 40 latach. Zawodnicy na nowym torze KymiRing powalczą w dniach 10-12 lipca i tym samym zamkną pierwszą część sezonu.

Rywalizacja w MotoGP wznowiona zostanie w dniach 7-9 sierpnia, na kiedy to zaplanowano Grand Prix Czech. Tydzień później zawodnicy przeniosą się do Austrii, a w ostatni weekend sierpnia powalczą na torze Silverstone.

W tym roku tylko jeden wyścig odbędzie się we wrześniu – Grand Prix San Marino Riwiery i Rimini. Wyścig na torze Misano zaplanowano 13 września. Z kolei 15 i 16 zorganizowane zostaną dwudniowe testy.

W pierwszy weekend października odbędzie się Grand Prix Aragonii, a już dwa tygodnie później zawodnicy wylecą do Japonii, gdzie rozpoczną tradycyjną już trylogię azjatycko-australijską. Tydzień po wyścigu na torze Motegi zorganizowana zostanie runda w Australii, a w kolejnym tygodniu w Malezji. Sezon tradycyjnie zakończy już Grand Prix Walencji (13-15 listopada).