Jednomyślna decyzja zespołów F1 w sprawie zachowania tegorocznych opon na sezon 2020

W wyniku przeprowadzonego przez FIA głosowania w sprawie kontynuacji pracy zespołów z oponami Pirelli przygotowanymi na rok 2019 wszystkie ekipy zgodnie zadecydowały o pozostaniu przy tegorocznej mieszance, której używać będą w sezonie 2020.

Przypomnijmy, że szef do spraw wyścigów samochodowych w Pirelli, Mario Isola, zgodził się na taką ewentualność pod warunkiem, że przedstawione dowody na słabszą konstrukcję specyfikacji mieszanek 2020 poparte będą argumentami technicznymi.

Po pierwszych testach nowych opon, jakie miały miejsce podczas GP Stanów Zjednoczonych, rezultaty osiągane na tych mieszankach nie były zadowalające. Składało się na to wiele czynników, m.in. niesprzyjające warunki pogodowe oraz nieodpowiednia konfiguracja bolidów – z racji tego, iż ogumienie o specyfikacji 2020 zmienia balans samochodów.

Testy po zakończeniu sezonu w Abu Zabi miały dać bardziej miarodajny obraz pracy tych opon. Po ich zakończeniu wciąż nie było jednoznacznej odpowiedzi, którą ostatecznie miało dać przeprowadzone głosowanie.

W oficjalnym oświadczeniu Międzynarodowej Federacji Samochodowej możemy przeczytać: "Po przetestowaniu i analizie opon nowej specyfikacji na rok 2020, przeprowadzono głosowanie nad oponami przygotowanymi na sezon 2020, zgodnie z art. 12.6.1 przepisów technicznych. Głosowanie zaowocowało jednomyślną decyzją zespołów Formuły 1 o zachowaniu tegorocznych opon."

"FIA pragnie podziękować Pirelli i wszystkim zespołom za ich pracę i współpracę przy ulepszaniu opon na rok 2020. Zdobyte doświadczenia będą bardzo cenne dla tworzenia mieszanek na przyszłe sezony."