Hamilton: F1 powinna zagościć na afrykańskiej ziemi

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas Motorsport / © Mercedes AMG Petronas Motorsport

Według Lewisa Hamiltona, powrót F1 na kontynent afrykański powinien być priorytetem dla osób zarządzających serią ze względu na przedstawiane przez ten rejon wyjątkowe wartości, których brakuje w dzisiejszym świecie i sporcie.

Królowa sportów motorowych ostatni raz gościła w Afryce w 1993 roku na torze Kyalami w RPA. Kilka dekad wcześniej, w sezonie 1958, F1 zawitała do Maroka, gdzie odbyło się jedyne zaliczane do cyklu mistrzostw świata Grand Prix Formuły 1 w tym kraju.  

W obecnych czasach kontynent afrykański w bardzo niewielkim stopniu gości w kalendarzach wydarzeń motorsportowych. Od kilku lat w Marrakeszu ścigają się kierowcy Formuły E, a w lipcu, po długiej nieobecności, ma powrócić także KCB Safari Rally – dawniej Rajd Safari – który po 17 latach odzyskał status rajdu WRC.

Afryka to jedyny zamieszkały kontynent, na którym nie odbywają się wyścigi Formuły 1.

I właśnie to chce zmienić Lewis Hamilton. W filmie zrealizowanym przed sponsora Mercedesa, firmę Petronas, Brytyjczyk opowiedział o miejscu, w którym chciałby ścigać się jako kierowca Formuły 1.

„To łatwe – Afryka.”

„To bardzo ważne miejsce, żeby tam wrócić.”

Według Hamiltona, Afryka jest miejscem, w którym oprócz pieniędzy, liczą się także wartości ludzkie, czego – zdaniem sześciokrotnego mistrza świata – zaczyna brakować w dzisiejszym sporcie i świecie.

„Formuła 1 musi zmienić się w sport, który zaczyna się rozwijać i pozostawia po sobie coś, co może naprawdę pomóc społecznościom.”

„Musimy zwrócić uwagę na Afrykę i podkreślić jej piękno, ale uważam też, że jest to najważniejsze miejsce, do którego musimy się udać.”

„Musi się [to] odbywać tam, gdzie nie chodzi tylko o pieniądze, ale też o ludzi, a w biznesie nie zawsze tak jest. Więc proszę o to.”

Potencjalnie najpoważniejszy kandydatem na obiekt goszczący mistrzostwa cyklu Grand Prix jest tor Kyalami w RPA. Niedawno został on odnowiony, jednak wciąż nie posiada jeszcze najwyższej homologacji FIA uprawniającej do organizacji wyścigów Formuły 1.

Przymiarki do powrotu F1 na kontynent afrykański czynione były już w 2019 roku, kiedy dyrektor F1 ds. handlowych, Sean Bratches potwierdził prowadzenie rozmów na ten temat z RPA, a także Marokiem.

Image: © Mercedes AMG Petronas Motorsport