GP Wielkiej Brytanii: Marc Marquez zwycięzcą kwalifikacji

Marc Marquez zwyciężył w sobotnich kwalifikacjach przed wyścigiem o Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. Obok Hiszpana w pierwszym rzędzie ustawią się Valentino Rossi i Jack Miller.

Q1

Po zapaleniu się zielonego światła w alei serwisowej wszyscy zawodnicy zgodnie wyjechali na tor. Na torze utworzyły się grupki zawodników. Motocykliści dosiadający gorszych maszyn zastosowali taktykę wyjazdu za szybszym zawodnikiem, w celu podholowania się i zrobienia lepszego czasu okrążenia.

Już na początku Q1 awarię motocykla zaliczył Johann Zarco. Tabelę z czasami otworzył Alex Rins – 1:59.436. Nie najlepiej kwalifikacje zaczął Andrea Dovizioso, którego motocykl, po awarii silnika w czwartej sesji treningowej, dotarł do boksów zespołu Ducati już po rozpoczęciu pierwszej części kwalifikacji. Warto podkreślić, że obecność "Doviego" w kwalifikacji numer jeden, jest dość dużą niespodzianką.

Dobre okrążenie pojechał Pol Espargaro. Zawodnik fabrycznej ekipy KTM-a awansował na drugie miejsce, lecz jego strata do Alexa Rinsa wynosiła ponad trzy dziesiąte sekundy. Hiszpan długo jednak nie cieszył się z miejsca premiowanego awansem do Q2, gdyż szybciej od 28-latka pojechał Dovizioso.

Po krótkiej wizycie w boksach cała stawka ponownie pojawiła się na torze. Tempo podkręcili Rins i "Dovi". Obaj zawodnicy odpalili wszystkie sektory na czerwono, ale to Włoch wyszedł z tej rywalizacji zwycięsko i to ich zobaczymy w drugiej części sesji kwalifikacyjnej.

Wyniki Q1: Andrea Dovizioso, Alex Rins, Pol Espargaro, Johann Zarco, Miguel Oliveira, Tito Rabat, Andrea Iannone, Francesco Bagnaia, Sylvain Guintoli, Haifzh Syahrin, Jorge Lorenzo, Karel Abraham.

Q2

Żaden z zawodników nie zwlekał z wyjazdem na tor. Po raz kolejny mieliśmy sytuację, gdzie większość stawki jechała w jednej grupie.

Jako pierwszy na mecie z czasem zameldował się Valentino Rossi – 2:00.187. Bardzo szybko na pozycji lidera "Doktora" zmienił Marc Marquez, który o blisko półtorej sekundy poprawił dotychczasowy, najlepszy czas okrążenia.

Obu zawodników pogodził Fabio Quartararo, który pojechał jeszcze szybciej od obrońcy mistrzowskiego tytułu i to on był na prowizorycznym pole position po pierwszej turze przejazdów. Nie najlepiej kwalifikacje zaczęli ponownie zawodnicy fabrycznej ekipy Danilo Petrucci oraz Andrea Dovizioso.

Po wizycie w alei serwisowej tempo podkręcili Cal Crutchlow oraz Andrea Dovizioso. Brytyjczyk po świetnym początku okrążenia niestety zaliczył wywrotkę w zakręcie numer siedem. Dovizioso tymczasem awansował do pierwszego rzędu.

Po upływie regulaminowego czasu mieliśmy świetny pojedynek pomiędzy Rossim, Marquezem i Millerem. Cała trójka odpaliła wszystkie sektory na czerwono. Ostatecznie najszybszy okazał się Marquez, który tym samym po raz 88 wystartuje z pierwszego pola.