GP Walencji z nowym kontraktem z MotoGP do końca 2026 roku

GP Walencji z nowym kontraktem z MotoGP do końca 2026 roku

Dorna Sports, organizator Motocyklowych Mistrzostw Świata, ogłosiła podpisanie nowej, pięcioletniej umowy z torem Ricardo Tormo w Walencji. Zgodnie z kontraktem w latach 2022-2026 odbędą się tam co najmniej trzy Grand Prix.

Walencja zadebiutowała w kalendarzu Motocyklowych Mistrzostw Świata w 1999 roku, a od sezonu 2002 jest finałową rundą. Wyścigi na torze Ricardo Tormo mają więc wyjątkową wagę i czasami są decydującą potyczką o tytuł mistrzowski. Z tego też względu Dornie trudno sobie wyobrazić MotoGP bez Walencji. Nową umowę podpisano więc na pięć kolejnych lat – od sezonu 2022 do 2026.

„Grand Prix odbywać się będzie tutaj do 2022 roku, a następnie w ciągu pięciu lat odbędą się tutaj co najmniej trzy Grand Prix Walencji i każde z nich będzie finałową rundą sezonu” – powiedział Ximo Puig, prezydent Generalitat Valenciana. „To pokazuje dobrze wykonaną przez tor pracę, jak i również zaufanie, które zostało zasiane pomiędzy organizacją a Generalitat”.

„Zawsze mówiliśmy, że było to fundamentalne Grand Prix ze względu na wpływ gospodarczy, jaki wywołuje i na to, co reprezentuje dla rozwoju turystyki Wspólnoty Walencji. Także ze względu na setki tysięcy fanów sportów motorowych w Walencji – dlatego właśnie osiągnęliśmy to porozumienie”.

Choć nowy kontrakt obowiązywać będzie przez pięć lat, tak nie oznacza to, że każdego roku odbędzie się GP Walencji. W związku z rozszerzeniem kalendarza i posiadaniem aż czterech rund w Hiszpanii (Jerez, Barcelona, Aragonia, Walencja) od sezonu 2022 będzie dochodziło do rotacji pomiędzy Grand Prix. Tor Ricardo Tormo podpisał jednak nowy kontrakt najwcześniej i dlatego stoi na uprzywilejowanej sytuacji, gwarantując sobie przynajmniej trzy wyścigi w ciągu pięciu lat.

„Dorna gwarantuje Wspólnocie Walencji, że w ciągu tych pięciu lat, na tym torze odbędą się co najmniej trzy Grand Prix” – powiedział Carmelo Ezpeleta, dyrektor zarządzający Dorna Sports. „Ponieważ Walencja jest pierwsza, która osiągnęła porozumienie, będzie ona w kalendarzu w pierwszym roku, w którym odbędzie się rotacja, czyli w roku 2022”.

„Walencja zachowuje prawo do bycia finałowym Grand Prix w kalendarzu. Chciałbym móc zaoferować jeszcze pięć lat z gwarantowanym wyścigiem, ale nie jest to możliwe. Niemniej jednak jestem dumny, że ponownie zawarliśmy umowę z Walencją”.