GP Katalonii: Jorge Lorenzo zdobywa 66. pole position w karierze

Jorge Lorenzo okazał się najszybszy w sesji kwalifikacyjnej na Circuit de Barcelona-Catalunya. Hiszpan walce o pole position pokonał bezpośrednio Marca Marqueza i Andreę Dovizioso.

Jak przystało na słoneczną Hiszpanię, podczas sesji kwalifikacyjnej temperatury były bardzo wysokie. Termometry w Barcelonie wskazywały 27 kresek, natomiast nawierzchnia rozgrzana była aż do 47 stopni.

Q1

W pierwszej części kwalifikacji niespodziewanie musiał wystąpić Marc Marquez. Lider klasyfikacji generalnej po odnotowaniu dobrego czasu na początku trzeciego treningu, w ostatnich minutach sesji przewrócił się w zakręcie numer 10. Ta wywrotka kosztowała go utratę pozycji w czołowej dziesiątce, gdyż nie był w stanie poprawić swojego rezultatu, kiedy inni zawodnicy notowali coraz lepsze wyniki.

Weekend w Barcelonie jest więc do tej pory dla Marqueza bardzo nerwowy. Hiszpan upadł bowiem również w piątek, a podczas czwartej sesji treningowej cudem obronił się przed wywrotką. W pierwszej części kwalifikacji poradził sobie jednak bardzo dobrze i  – choć najpierw wyjechał na używanych oponach - narzucił nieosiągalne dla rywali tempo. Lider klasyfikacji generalnej pierwszej swoje okrążenie przejechał wolno, ale na drugim uzyskał już czas 1:39,439.

Początek sesji kwalifikacyjnej należał jednak do innego Hiszpana. Po pierwszym okrążeniu liderem tabeli był Aleix Espargaro, który odnotował rezultat 1:40,088. Bardzo dobrze poradził sobie również Hafizh Syahrin, który stracił do zawodnika Aprilli nieco ponad trzy dziesiąte sekundy. Malezyjczyk na kolejnym okrążeniu zdołał się jeszcze poprawić i zejść poniżej 1 minuty i 40 sekund, ale został jednak wyprzedzony przez Jacka Millera – 1:39,876.

Choć Marquez miał zdecydowaną przewagę nad pozostałymi zawodnikami, to wolał nie ryzykować i na tor powrócił już na nowej miękkiej tylnej oponie i twardej przedniej. Takie mieszanki pozwoliły Hiszpanowi poprawić rezultat już na pierwszym pomiarowym okrążeniu. 25-latek umocnił się więc na prowadzeniu, notując czas 1:39,374. Zawodnik Repsol Hondy w dalszym ciągu nie zwalniał i poprawił się najpierw na 1:39,270, a chwilę później na 1:39,217.

Za plecami Marqueza trwał natomiast pojedynek o drugie miejsce. Niespodziewanie na drugie miejsce z czasem 1:39,663 awansował Takaaki Nakagami, a na czwarte Hafizh Syahrin. Malezyjczyk w dalszym ciągu się nie poddawał i na swoim kolejnym okrążeniu notował osobiste rekordy w poszczególnych sektorach. Ostatecznie jednak stracił dużo czasu w ostatnim sektorze i pierwszą część kwalifikacji zakończył na czwartym miejscu, tuż za Jackiem Millerem. W międzyczasie upadki zaliczyli Xavier Simeon, Alvaro Bautista i Mika Kallio.

Wyniki pierwszej części kwalifikacji: Marc Marquez, Takaaki Nakagami, Jack Miller, Hafizh Syahrin, Alex Rins, Aleix Espargaro, Bradley Smith, Franco Morbidelli, Pol Espargaro, Scott Redding, Karel Abraham, Alvaro Bautista, Mika Kallio, Thomas Luthi, Sylvain Guintoli, Xavier Simeon.

Q2

Pierwsze okrążenie w finałowej części kwalifikacji było dość chaotyczne. Wielu zawodników odpuszczało, nie chcąc holować swoich rywali. Jorge Lorenzo jednak nie kalkulował i od samego początku narzucił bardzo dobre tempo. Zwycięzca wyścigu na torze Mugello uzyskał czas 1:39,331. Ten wynik dał mu na początku ponad pół sekundy przewagi nad Maverickiem Vinalesem.

Zawodnik Ducati z prowadzenia nie cieszył się zbyt długo, gdyż na swoim drugim pomiarowym okrążeniu doskonały czas uzyskał Marc Marquez – 1:38,886. Większość swojej przewagi nad rodakiem zdobył w ostatnim sektorze. Na drugie miejsce chwilę później awansował natomiast Valentino Rossi. Dopiero na ósmym miejscu był wówczas Andrea Dovizioso.

W międzyczasie doszło do groźnej sytuacji pomiędzy Marquezem a Zarco. Francuz na dohamowaniu prawie uderzył w tylną oponę Hiszpana, lecz na szczęście do kontaktu nie doszło. Zawodnik ekipy Tech 3 wyjechał jednak na żwirowe pobocze.

Po powrocie na tor rekordowe czasy w poszczególnych sektorach notował Andrea Dovizioso. Włoch stracił jednak w ostatnim sektorze i uzyskany czas wystarczył jedynie do drugiego miejsca. Na prowadzeniu umocnił się natomiast Marquez, notując rezultat 1:38,746.

Lider klasyfikacji generalnej przegrał jednak te kwalifikacje ze swoim rodakiem, Jorge Lorenzo. Zawodnik Ducati odnotował czas 1:38,680 i wywalczył swoje 66. pole position w karierze.

Za wygraną nie chciał dać jeszcze Andrea Dovizioso, ale po dwóch rekordowych sektorach, stracił sporo czasu w trzecim sektorze i uplasował się ostatecznie na trzeciej pozycji, tuż za Markiem Marquezem.

Drugi rząd utworzą jutro Maverick Vinales, Andrea Iannone i Danilo Petrucci. W trzecim ustawią się Valentino Rossi, Johann Zarco i Tito Rabat, a w czwartym Cal Crutchlow, który upadł w końcówce kwalifikacji, Dani Pedrosa i Takaaki Nakagami.