FIA gotowe na podjęcie działań odnośnie wyścigów w Chinach

FIA gotowe na podjęcie działań odnośnie wyścigów w Chinach

Międzynarodowa Federacja Samochodowa przyznała, że oceni sytuację w Chinach odnośnie epidemii koronowirusa i podejmie odpowiednie działania, aby chronić globalną społeczność sportów motorowych.

Chiny nadal walczą z epidemią koronowirusa, który pojawił się w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan, które zostało całkowicie zamknięte i odcięte od świata. To jednak nie dało pewności co do rozprzestrzeniania się wirusa, który pochłonął już 170 ofiar, podczas gdy liczba potwierdzonych przypadków zakażenia w Chinach wzrosła do 7711, w porównaniu do 5974 dnia poprzedniego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła zagraniczne rządy, aby były gotowe do podjęcia wszelakich działań, jednak do chwili obecnej nie ogłosiła wybuchu globalnej epidemii.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa poinformowała, że monitoruje sytuację w Chinach i jeśli będzie to konieczne, podejmie odpowiednie działania w kwestii organizowanych przez siebie imprez na terenie Chin.

"W związku z epidemią koronowirusa, która wybuchła w Chinach na początku roku, FIA ściśle monitoruje ewolucję sytuacji z odpowiednimi władzami i jej klubami członkowskimi, pod kierownictwem przewodniczącego Komisji Medycznej FIA, profesora Gerarda Saillanta" - czytamy w oficjalnym czwartkowym oświadczeniu Międzynarodowej Federacji Samochodowej.

"FIA oceni kalendarz swoich nadchodzących wyścigów i jeśli będzie to konieczne, podejmie wszelkie wymagane działania w celu ochrony globalnej społeczności sportów motorowych i szerokiej publiczności."

Grand Prix Chin na torze Shanghai International ma odbyć się 19 kwietnia, co daje ponad dwa i pół miesiąca na ustąpienie lub opanowanie epidemii. Dużym znakiem zapytania pozostaje jednak runda Formuły E na wyspie Hainan, która jest zaplanowana na 21 marca i może zostać odwołana lub przeniesiona na inny termin.

Władze Chin z powodu wybuchy epidemii odwołały lub przełożyły wiele wydarzeń sportowych, które miały odbyć się w lutym.