F1 odcina się od rasistowskich komentarzy Berniego Ecclestone'a

Bernie Ecclestone / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Formuła 1 wydała oświadczenie w związku z ostatnimi krzywdzącymi słowami Berniego Ecclestone’a na temat nowej inicjatywy Lewisa Hamiltona, mającej na celu wspieranie różnorodności w sporcie motorowym.

Chodzi o organizację „Hamilton Commision”, założoną przez sześciokrotnego mistrza świata F1, Lewisa Hamiltona. Będzie ona działać na rzecz zwiększenia różnorodności kulturowych, a także rasowych w motorsporcie.

Ostatnimi czasy Brytyjczyk mocno zaangażowany jest w walce z rasizmem, który nasilił się po zabójstwie czarnoskórego obywatela Stanów Zjednoczonych. Dołączył także do niedawnych protestów pod hasłem „Black Lives Matter” zorganizowanych w Londynie.

Bernie Ecclestone, który słynie z niekonwencjonalnych komentarzy, i tym razem nie ich nie oszczędził. W wywiadzie dla telewizji CNN, podziwiał postawę Hamiltona, ale  wyraził też powątpiewanie, czy jego organizacja może cokolwiek wnieść do motorsportu.

„Nie sądzę, aby miało to zrobić coś złego czy dobrego dla Formuły 1” – powiedział. – Będę zaskoczony, jeśli okaże się, że ktoś, zwłaszcza promotorzy czy zespoły, przejmują się tym tematem.”

„To sprawi, że ludzie pomyślą, co jest ważniejsze. Ludzie powinni zastanowić się i trochę pomyśleć »Cóż, do diabła. To bez znaczenia, że ktoś nie jest taki sam jak biały, a czarni powinni myśleć podobnie o białych«. W wielu przypadkach ludzie czarni są większymi rasistami niż biali.”

Te słowa wyjątkowo nie spodobały się włodarzom Formuły 1, którzy zdecydowanie odcięli się od komentarzy byłego szefa serii. Zaznaczyli to w swoim oficjalnym oświadczeniu:

„W czasach, gdy potrzebna jest jedność w walce z rasizmem i nierównością, nie zgadzamy się całkowicie z komentarzami Berniego Ecclestone’a, które nie mają miejsca w Formule 1, ani społeczeństwie.”

„Pan Ecclestone nie odegrał żadnej roli w Formule 1, odkąd opuścił naszą organizację w 2017 roku, a jego tytuł Emerytowanego Przewodniczącego wygasł w styczniu 2020 roku.”

Formuła 1 w tym tygodniu ogłosiła swoje bezwzględne wsparcie w walcem z nierównością, nienawiścią oraz rasizmem, czego dowodem jest akcja „WeRaceAsOne. Wszystkie zespoły, w myśl solidarności z tym ruchem, będą ozdobione logiem tęczy, składającej się w barw wszystkich ekip w stawce. Podobne motywy pojawią się także na wszystkich torach wyścigowych.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool