Dyrektor toru Silverstone: Organizacja dwóch Grand Prix jest możliwa

Dyrektor toru Silverstone: Organizacja dwóch Grand Prix jest możliwa

Stuart Pringle, dyrektor obiektu Silverstone, jest przekonany, że są w stanie zorganizować dwa weekendy wyścigowe, nawet jeśli miałyby odbyć się bez udziału kibiców.

Start sezonu 2020 F1 wciąż jest odwlekany w czasie z powodu pandemii COVID-19, a włodarze serii muszą na nowo ułożyć cały harmonogram wyścigowy, który według niektórych głosów, będzie w większości składał się z europejskich rund.

Jednym z rozwiązań nowego kalendarza mają być skrócone weekendy wyścigowe oraz rozgrywanie kilku rund na jednym torze – przy czym każda z nich powinna odbywać się w innej konfiguracji.

Z taką propozycją wyszły władze toru Silverstone, które wyraziły chęć organizacji więcej niż jednego wyścigu, chociaż bardzo mało prawdopodobne jest to, by układ toru został odwrócony, ponieważ nie posiada on wymaganej przez FIA homologacji.

Mimo to, Pringle wyraził swoją pewność, że dwa wyścigi na Silverstone są możliwe.

„Rozmawialiśmy na temat wszelkich permutacji, także o organizacji dwóch wyścigów tydzień po tygodniu. Mam całkowitą pewność, że jesteśmy w stanie zorganizować te wydarzenia. Mamy dużą wiedzę i doświadczenie, poradzimy sobie” – powiedział na łamach brytyjskiego dziennika The Guardian.

„Formuła 1 bardzo ciężko pracuje, aby uratować tegoroczne mistrzostwa i znaleźć dla nich jak najlepsze rozwiązanie. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i zapytano nas, czy możemy zorganizować więcej niż jeden wyścig i czy mogą one odbyć się bez udziału kibiców. Odpowiedź była tylko jedna – jesteśmy otwarci na wszystko.”

Na obecną chwilę, pierwsze dwie rundy tegorocznego sezonu to wyścig w Austrii i Wielkiej Brytanii – obie najprawdopodobniej odbędą się przy pustych trybunach.

„Myślę, że F1 ułoży cały kalendarz do pierwszej połowy maja” – dodał Pringle. – „Nie zrobią tego, dopóki nie znajdą rozwiązania, które umożliwiłoby rozegranie wielu rund.”  

Pomimo oczywistej chęci i gotowości F1 do rozpoczęcia sezonu, Pringle przyznaje, że każda decyzja będzie musiała zostać podjęta za zgodą władz państwa.

„Ważne jest, aby każda dyskusja na temat powrotu wyścigów była odpowiednia. W przeciwnym razie ryzykujemy odwrócenie uwagi od głównego założenia ochrony przed pandemią, czyli pozostania w domu. Nie chcemy tego robić” – zakończył.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool