Dorna może zmienić termin rozgrywania Motocyklowego GP Australii od sezonu 2021

Dorna może zmienić termin rozgrywania Motocyklowego GP Australii od sezonu 2021

Dorna rozważa przesunięcie wyścigu na torze Phillip Island na początek sezonu 2021. W marcu bądź kwietniu panuje bowiem w Australii lepsza pogoda niż październiku.

Rywalizacja na Wyspie Filipa odbywa się pod koniec sezonu MotoGP, co jednak sprawia dość spore problemy ze względu na panujące tam warunki pogodowe. Październik jest w Australii miesiącem wiosennym i z reguły dość zimnym. Ponadto położenie toru przy oceanie sprawia, że zawodnicy są narażeni na dość silny wiatr. Z tego też powodu w tym roku przełożono kwalifikacje.

Zawodnicy już wielokrotnie zgłaszali swoje uwagi dotyczące warunków panujących w Australii. Woleliby oni, gdyby runda ta rozgrywała się wcześniej. Problemem są jednak włodarze toru, którzy chcieliby utrzymać swoje Grand Prix w październiku. Na początku roku w Australii organizowane są bowiem wyścigi serii World Superbike (też na torze Phillip Island) oraz pierwsza runda sezonu Formuły 1 (tor Melbourne Park).

„Każdego roku mówimy o tym samym, ponieważ my, motocykliści, wyrażamy swoją opinię na temat tego, co byłoby lepsze ze sportowego punktu widzenia” – mówił Andrea Dovizioso. „Możemy mieć szczęście i dostać słoneczny dzień [w październiku], ale najczęściej jest źle”.

„Problem polega na tym, że nie mamy siły, by wystarczająco naciskać na zmianę”.

Dorna będzie chciała jednak doprowadzić, by Motocyklowe GP Australii odbyło się w marcu bądź kwietniu 2021 roku.

„Oceniamy możliwość sprowadzenia go na początek w 2021 roku” – powiedział dla serwisu Autosport Carmelo Ezpeleta, CEO Dorna Sports. „Jest to możliwe, chociaż nie zostało jeszcze potwierdzone”.

Motocyklowe GP Australii w sezonie 2020 ma zostać zorganizowane bez zmian, w dniach 23-25 października.