Dmitrij Mazepin potencjalnym nabywcą zespołu Renault?

Daniel Ricciardo - Renault F1 Team / © Motorsport Grand Prix

Według włoskiego dziennika La Gazetta dello Sport, rosyjski miliarder Dmitrij Mazepin wyraził zainteresowanie przejęciem zespołu Renault.

O przyszłości francuskiej stajni w Formule 1 mówi się ostatnio bardzo dużo. Według niektórych spekulacji, koncern, dotknięty skutkami pandemii COVID-19, zamierza wprowadzić szeroko zakrojony plan oszczędnościowy, przez co może zrezygnować z dalszego zaangażowania się w F1 i wycofać swój zespół z rywalizacji w cyklu Grand Prix.

Cyril Abiteboul, szef Renault F1 Team zapowiedział jednak, że pomysł rezygnacji z rywalizacji w Formule 1 nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości, a zespół przygotowuje się do rozpoczęcia sezonu.

Pojawiły się jednak informacje przeczące słowom Abiteboul’a. Według Missed Apex, Renault poszukuje obecnie nowego nabywcy dla zespołu, a jednym z warunków do spełnienia jest utrzymanie jego roli dostawcy silników w Formule 1.

LGdS informuje natomiast, że jednym z zainteresowanych kupnem jest rosyjski miliarder, Dmitrij Mazepin. Według dziennika, może chodzić o zakup części udziałów lub całego zespołu Renault.

Biznesmen przymierzał się do kupna zespołu F1 niejednokrotnie. Podejmował próby przejęcia podupadającej ekipy Force India, jednak przegrał z Kanadyjczykiem Lawrence’m Strollem. Łączono go również z zespołem Williams.

Jego syn, Nikita rywalizuje obecnie w Formule 2 i brakuje mu zaledwie ośmiu punktów do superlicencji, która umożliwi mu starty w F1. Jeśli je zdobędzie, a zakup Renault przez Mazepina powiódłby się, mógłby on wówczas zastąpić odchodzącego w tym roku z zespołu, Daniela Ricciardo.

Na chwilę obecną, informacje o nowym potencjalnym nabywcy Renault są niepotwierdzone.

Najbliższą przyszłość ekipy z Enstone w Formule 1 mamy poznać jeszcze w tym tygodniu.

Image: © Motorsport Grand Prix