David Coulthard: Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1 - recenzja książki

David Coulthard, były kierowca Formuły 1, po zakończeniu kariery w sportach motorowych postanowił zagłębić się w świat biznesu i odnaleźć się w kilku nowych rolach, m.in przedsiębiorcy czy komentatora.

Jego najnowsza autobiografia "Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1 " (w Polsce wydana przez Studio Emka) poświęcona jest nie tylko życiu i karierze wyścigowej samego kierowcy, ponieważ skupia się w głównej mierze na świecie biznesu, a dokładniej świecie biznesu jakim jest Formuła 1.

Mało kto wie, że David Coulthard wywodzi się z rodziny, która prowadzi swoją własną działalność. Śledząc swojego dziadka czy ojca, młody David mógł poznać co to wytrwałość, pracowitość i nieustanne dążenie do uzyskiwania jak najlepszych wyników.

To także dziadek i ojciec zarazili Davida sportem motorowym. Mimo prowadzenia firmy spedycyjnej, obaj brali udział w rajdach, czy wyścigach samochodowych, jednak ze względu na przedwczesną śmierć dziadka, ojciec Davida musiał całkowicie poświęcić się firmie i to dopiero młody DC mógł kontynuować karierę za kierownicą.

Wszystko co wyniósł z domu wykorzystywał w późniejszych latach w sportach motorowych, a także po zakończeniu kariery. Dzięki ciągłej ciężkiej pracy i dyscyplinie dostał się na sam szczyt.

Coulthard w swojej książce nie przedstawia Formuły 1 jedynie jako sport, w którym najważniejsza jest rywalizacja. Odsłania świat zza kulis, pokazując jak ciężko muszą pracować kierowcy Formuły 1 i ile obowiązków poza torem wyścigowym na nich spoczywa. DC kilkukrotnie podkreślał, że w F1 pracują tylko profesjonaliści - i nie tyczy się to tylko kierowców. To sport, który wymaga poświęceń, jednak nie każdy ludzki wysiłek jest widoczny gołym okiem dla każdego kibica.

Można odnieść wrażenie, że autobiografia Coultharda jest mini poradnikiem biznesowym. Przytacza w nim doświadczenia z własnego życia, które niejednokrotnie pomogły mu w karierze. To dzięki swojej nabytej samodyscyplinie McLaren chciał mieć go aż dziewięć lat w swoich szeregach, a następnie mógł ścigać się dla takiej ekipy jaką jest Red Bull Racing.

Dużo uwagi poświęca tym dwum ekipom, ale także wspomina czasy Williamsa, gdy zasiadł w bolidzie właśnie tego zespołu po tragicznym wypadku Ayrtona Senny i rozpoczął współpracę z Frankiem Williamsem, który również był dla niego wzorem - zaczynał od zera, a stał się "wziętym przedsiębiorcą", tworząc mistrzowski zespół Formuły 1.

I tylko aż dziw bierze którego z obecnych kierowców w stawce podał jako tego, którego cechuje największa pracowitość i etyka pracy... jednak to należy przeczytać już osobiście w książce, która jest dobrą lekturą nie tylko dla fanów sportów motorowych. Pokazuje, że dzięki nieustannej pracy oraz etyce można wykorzystać drzemiący w nas potencjał i zajść o wiele dalej niż osoby bazujące tylko i wyłącznie na swoim wrodzonym, ale niepielęgnowanym talencie. W końcu Formuła 1 to także biznes, z którego można wyciągnąć wiele potrzebnych wniosków i wykorzystać je we własnym życiu i firmie.

Książkę Davida Coultharda "Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1" można zakupić w sklepie Wydawnictwa Studio Emka.