Czy Grand Prix Chin zostanie odwołane?

Czy Grand Prix Chin zostanie odwołane?

Szanghajska Federacja Samochodowa poradziła, aby z powodu wybuchu epidemii koronawirusa, wszystkie wydarzenia odbywające się w Chinach zostały zawieszone do końca trwania epidemii, co stawia duży znak zapytania przy Grand Prix Chin Formuły 1, które zostało zaplanowane na 19 kwietnia.

Wybuch epidemii koronawirusa miał miejsce pod koniec zeszłego roku w mieście Wuhan w prowincji Hubei i pozbawił życia prawie 500 osób oraz zaraził ponad 25 000 w Chinach. Władze Państwa Środka podjęły natychmiastowe działania i ograniczyły dostęp do miasta Wuhan, wprowadzając kwarantannę, jednak wirus zdołał przedostać się na inne części kraju.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan zagrożenia zdrowia na świecie, ponieważ wirus wciąż pojawia się w nowych krajach. Loty do Chin zostały zawieszone, a kilka wydarzeń sportowych zostało już odwołanych, w tym zaplanowany na 21 marca wyścig Formuły E w Sanyi.

W środę zespoły Formuły 1 spotkają się z szefami serii oraz FIA, aby omówić sytuację Grand Prix Chin i podjąć decyzję, czy zaplanowana rywalizacja na torze w Szanghaju się odbędzie.

Christian Horner, rozmawiając na początku tego tygodnia, poparł Formułę 1, aby podjąć właściwą decyzję odnośnie wyścigu w Chinach.

"W tej chwili nie mogliśmy nikogo wysłać, ponieważ nie mogliby się tam dostać" - powiedział Horner. "FIA ustanawia regulacje, Liberty (Media - przyp. red.) jest promotorem. Są odpowiedzialni za zdrowie i dobre samopoczucie nie tylko kierowców F1, ale całego personelu i wszystkich podróżujących członków mediów."

"Jestem pewien, że podejmą niezbędną należytą staranność, zanim ogłoszą jakiekolwiek zobowiązania dotyczące opóźnienia, przełożenia lub odwołania wyścigu. Musimy więc zaufać ich osądowi i ich wiedzy."

"Oczywiście uważnie obserwujemy sytuację, która znajdzie się w porządku obrad na środowym spotkaniu strategicznym, podczas którego otrzymamy kolejną aktualizację" - dodał.

Grand Prix Chin zostało zaplanowane na 19 kwietnia i gdyby doszło do odwołania rundy w kalendarzu, pojawiłaby się dodatkowa czterotygodniowa przerwa pomiędzy Grand Prix Wietnamu, a Grand Prix Holandii.