Christian Horner: Albon radzi sobie z presją tak dobrze, jak Verstappen

Christian Horner: Albon radzi sobie z presją tak dobrze, jak Verstappen

Szef ekipy Red Bull Racing Christian Horner twierdzi, że Alex Albon dorównuje pod wieloma względami swojemu zespołowemu partnerowi, Maxowi Verstappenowi. Jedną ze wspólnych cech obydwu kierowców jest podobna zdolność radzenia sobie z presją.

Awans z juniorskiego zespołu Toro Rosso do Red Bulla, trzeciej siły w stawce F1, był dla Albona nie tylko wyjątkowym wyróżnieniem i szansą na dobry start jego kariery. Od połowy ubiegłorocznego sezonu musiał dzielić garaż z superszybką wschodzącą gwiazdą Maxem Verstappenem. Medialny szum, jaki roztaczał się wokół utalentowanego Holendra i zespołu RBR były dla debiutującego tajskiego kierowcy sporym do pokonania problemem.

Mimo tego, bardzo szybko odnalazł się w nowym zespole i zaliczył świetną drugą połowę sezonu, niemal regularnie dojeżdżając do mety w pierwszej szóstce. Nie udało mu się to tylko raz, podczas GP Brazylii, gdzie w wyniku błędu popełnionego przez Lewisa Hamiltona, Taj stracił szansę na pierwsze w karierze podium i ukończył rywalizację poza punktowaną dziesiątką.

Jego początki ze światem motorsportu nie były w pełni usłane różami. Kilka lat temu został wyrzucony z programu juniorskiego Red Bulla za zbyt słabe osiągi. W tym czasie zmagał się również z problemami osobistymi, które wiązały się z pobytem jego matki w więzieniu. Wszystkie te doświadczenia ukształtowały jego charakter i siłę woli, dzięki czemu Albon chce wykorzystać teraz w stu procentach podarowaną mu drugą szansę. Co prawda, w ubiegłym sezonie nie stanowił zbyt wielkiego zagrożenia dla Verstappena, ale spisywał się o wiele lepiej i punktował wyżej niż jego poprzednik, Pierre Gasly.

"W czasie swojej kariery musiał stawić czoła wielu przeciwnościom. Pokazał jednak swoją determinację i nie mam wątpliwości, że osiągnął teraz pewnego rodzaju stabilność. Podziela również z Maxem [Verstappenem] wiele cech, przede wszystkim radzi sobie z presją podobnie jak on" – powiedział Christian Horner.

"Nie mamy dla Albona konkretnych celów na sezon 2020. On po prostu musi kontynuować swój rozwój".

"Odkąd jest w naszym zespole, jeździ coraz lepiej. W Brazylii miał pecha, ale myślę, że i tak był to świetny występ w jego wykonaniu. W swoim pierwszym sezonie w F1 reprezentował dwie różne ekipy, do tego musiał zmierzyć się z presją ze strony Verstappena. Poradził sobie z tym naprawdę dobrze. Wywarł wrażenie na całym zespole swoją postawą i podejściem oraz tempem, które stale rośnie" – zakończył Horner.