Cesare Fiorio: Ferrari nie przedłuży umowy z Sebastianem Vettelem

Cesare Fiorio: Ferrari nie przedłuży umowy z Sebastianem Vettelem

Według Cesare Fiorio, dyrektora sportowego Ferrari w latach 1989-1991, zespół z Maranello ma poważne podstawy do tego, aby zakończyć współpracę z Sebastianem Vettelem. Kontrakt Niemca wygasa wraz z końcem 2020 roku.

Jednym z dwóch głównych powodów tej decyzji jest zbyt duża ilość błędów popełnionych przez Vettela w trakcie minionego sezonu. Fiorio uważa, że tak liczne niepowodzenia niemieckiego kierowcy plamią wizerunek czterokrotnego mistrza świata F1 z czasów dominacji Red Bulla.

"Vettel popełnił przesadną ilość błędów w sezonie 2019. Ale mimo to, próbował je naprawić, przez co końcówka sezonu była nieco lepsza w jego wykonaniu" – powiedział Fiorio.

Niemiec zdołał podnieść się po fatalnej pierwszej części ubiegłorocznej rywalizacji i wygrał wyścig o GP Singapuru. Stanął również na drugim stopniu podium w Japonii i Meksyku. Tylko dzięki mocniejszej końcówce nie pożegnał się z Ferrari przed upływem ważności swojego kontraktu.

"Błędy te bardzo mocno kontrastują z jego wspaniałym doświadczeniem i czterema mistrzowskimi tytułami" – dodał.

Kolejnym czynnikiem przemawiającym na niekorzyść Vettela jest świetna postawa jego zespołowego partnera, Charlesa Leclerca. Monakijczyk, w swoim zaledwie drugim sezonie w F1 i pierwszym w barwach z Maranello, zdobył 7 pole position i wygrał dwa wyścigi – w tym wyścig o GP Włoch, gdzie włoscy tifosi okrzyknęli go swoim nowym bohaterem.

Leclerc pokazał, że nie czuje zbyt wielkiego respektu przed byłym, bardziej doświadczonym mistrzem i niejednokrotnie udowodnił, że posiada odpowiednie i  spore umiejętności jazdy oraz talent potrzebny do zdobywania pole position i wygrywania wyścigów.

Zespół Ferrari ma również asa w rękawie w postaci swojej Akademii Młodych Kierowców, która rośnie w siłę i gromadzi w swoich szeregach coraz więcej zdolnych i utalentowanych zawodników. Wśród nich jest Rosjanin Robert Shwarzman, faworyt Scuderii i obecny mistrz świata Formuły 3.