Carmelo Ezpeleta: Wierzymy, że odbędą się wszystkie zaplanowane wyścigi w sezonie 2020

Carmelo Ezpeleta: Wierzymy, że odbędą się wszystkie zaplanowane wyścigi w sezonie 2020

Prezes Dorna Sports, Carmelo Ezpeleta jest zdania, że pomimo opóźnień wszystkie zaplanowane rundy sezonu 2020 MotoGP odbędą się w tym roku.

Świat sportu obecnie jest sparaliżowany przez koronowirusa. Wiele rozgrywek zostaje zawieszonych, przełożonych, a także odwołanych z powodu epidemii rozprzestrzeniającej się w głównej mierze po Europie. Przez wirusa z Wuhan nie odbyła się również pierwsza runda Motocyklowych Mistrzostw Świata – Grand Prix Kataru, które zostało zaplanowane na 8 marca. Głównym powodem było wprowadzenie dwutygodniowej kwarantanny przez władze Kataru dla osób, które przebywały na terenie Włoch w ciągu ostatnich 14 dni. Wielu zawodników  i pracowników zespołów mieszka na stałe we Włoszech, przez co nie byliby w stanie dotrzeć na tor Losail podczas weekendu wyścigowego.

Wielu kibiców zadaje sobie pytanie – czy w ogóle odbędzie się sezon 2020? Na to pytanie postanowił udzielić odpowiedzi prezes Dorny, która zarazem jest właścicielem MotoGP. Carmelo Ezpeleta nie tylko uważa, że sezon 2020 się odbędzie, ale zostaną rozegrane wszystkie wyścigi zaplanowane na tegoroczną rywalizację w królewskiej klasie.

„Wierzymy, że sezon 2020 MotoGP się odbędzie” – przyznał Ezpeleta. „Odkąd pojawił się problem z koronawirusem, postępowaliśmy zgodnie z instrukcjami rządów poszczególnych państw, w których zaplanowane są wyścigi na ten rok. Utrzymywaliśmy bliski kontakt z promotorami wyścigów w Stanach Zjednoczonych i Argentynie. Stwierdziliśmy, że w tej chwili nie jest możliwe rozegranie Grand Prix w tych krajach, podjęliśmy rozmowy z innymi państwami, które również mają być organizatorami jednej z rund MotoGP. Dzięki rozmowie doszliśmy do porozumienia i obecnie kalendarz wygląda bardzo dobrze”.

„Naszym planem jest, aby odbyły się wszystkie rundy zaplanowane na sezon 2020. Oczywiście cały czas monitorujemy sytuację. Jesteśmy w bliskim kontakcie z FIM (Międzynarodową Federacją Motocyklową – przyp. red) i zespołami. Nie wszystko jest jednak od nas zależne. Wierzę jednak, że sytuacja na świecie się polepszy i niebawem będziemy mogli oglądać najlepszych motocyklistów na świecie w akcji”.

74-latek ma również nadzieję, że przez opóźniony start tegorocznej rywalizacji, seria MotoGP nie straci zainteresowania wśród fanów sportów motorowych.

„Spodziewamy się fantastycznego sezonu MotoGP. Uważamy, że sezon będzie bardzo wyrównany i z niecierpliwością czekamy na jego rozpoczęcie. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z  założonym harmonogramem, to myślę, że kibice nie będą zawiedzeni sezonem 2020” – dodał Hiszpan.