Austria, Wielka Brytania i Węgry z podwójnymi rundami na start sezonu?

Austria, Wielka Brytania i Węgry z podwójnymi rundami na start sezonu?

Trzy podwójne rundy na start sezonu w Austrii, Wielkiej Brytanii i Węgrzech? Tak może wyglądać europejskie tournée Formuły 1, według dziennikarzy niemieckiego Bilda, którzy dotarli do zaktualizowanego kalendarza królowej sportów motorowych na sezon 2020.

Najbardziej optymistyczny obecnie plan zakłada, że F1 rozpocznie tegoroczne zmagania z początkiem lipca na torze Red Bull Ring, gdzie według obecnych spekulacji, mają zostać zorganizowane dwie rundy mistrzostw świata. W zaktualizowanym kalendarzu, który został dziś opublikowany na łamach Bilda, znajduje się również zapowiadana podwójna runda na torze Silverstone. Europejskie wojaże F1 mają zostać zakończone w drugiej połowie sierpnia na węgierskim Hungaroringu, gdzie również planowana ma być podwójna runda.

W nowej wersji kalendarza ma potencjalnie zabraknąć wyścigów w: Holandii, Włoszech, Belgii, Kanadzie i Hiszpanii.

Pierwsze poza europejskie GP ma zostać rozegrane 6 września na ulicach Baku, gdzie organizatorzy celują w pierwszy tegoroczny wyścig z udziałem publiczności. Wyścigi w Singapurze, Rosji, Japonii, USA, Meksyku mają zostać rozegrane w pierwotnie zakładanych terminach. Przełożone z kwietnia GP Chin ma zostać zorganizowane 4 października pomiędzy rundami w Rosji i Japonii. Wyścig na torze Interlagos, który pierwotnie miał odbyć się 15 listopada, ma zostać rozegrany tydzień wcześniej.

Kolejna rundą w kalendarzu, która datowana jest na 22 listopada, ma rozegrać się na ulicach Hanoi, gdzie odbędzie się pierwsze historyczne GP Wietnamu. W grudniu cały padok F1 ma przenieść się tradycyjnie na Bliski Wschód, gdzie początkiem grudnia ma zostać rozegrane GP Bahrajnu, a sezon zostanie zakończony tradycyjnie na torze Yas Marina w Abu Zabi.

Poniższy kalendarz jest tylko potencjalną wersją, która w rzeczywistości może nieco odbiegać od poniżej przedstawionego formatu.

W obecnej chwili planowanie czegokolwiek z wyprzedzeniem jest bardzo ciężkie, a potencjalny nawrót epidemii w okresie jesiennym, może całkowicie zbombardować tegoroczne zmagania najszybszej kategorii wyścigowej na świecie. Ambitne plany F1 mogą pokrzyżować także potencjalne obostrzenia w państwach strefy Schengen, do których wjazd będzie niemożliwy lub równoznaczny z odbyciem obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. W takiej sytuacji z ogromnymi problemami zmagałyby się zespoły mające swoje siedziby w Wielkiej Brytanii, która opuściła Unię Europejską, jak i również strefę Schengen.

Ewentualna druga fala epidemii koronawirusa będzie oznaczać nie tyle pokrzyżowanie planów rozegrania tegorocznego sezonu, co pojawienie się dużego ryzyka związanego z potencjalnym zakażeniem wśród personelu osób organizujących późniejsze wyścigi Grand Prix. W związku z tym F1 wraz z FIA opracowują bardzo rygorystyczne metody kontroli stanu zdrowia, podróży i ograniczenia liczby potrzebnych osób.

Prowizoryczny kalendarz na sezon 2020:

Grand Prix Tor Data
Grand Prix Austrii Red Bull Ring 05/07
Grand Prix Austrii Red Bull Ring 12/07
Grand Prix Wielkiej Brytanii Silverstone 26/07
Grand Prix Wielkiej Brytanii Silverstone 02/08
Grand Prix Węgier Hungaroring 16/08
Grand Prix Węgier Hungaroring 23/08
Grand Prix Azerbejdżanu Baku City Circuit 06/09
Grand Prix Singapuru Marina Bay 20/09
Grand Prix Rosji Sochi Autodrom 27/09
Grand Prix Chin Shanghai International 04/10
Grand Prix Japonii Suzuka 11/10
Grand Prix Stanów Zjednoczonych Circuit of the Americas 25/10
Grand Prix Meksyku Autodromo Hermanos Rodriguez 01/11
Grand Prix Brazylii Autodromo Jose Carlos Pace 08/11
Grand Prix Wietnamu Hanoi Motor Sport Circuit 22/11
Grnad Prix Bahrajnu Bahrain International 06/12
Grand Prix Abu Zabi Yas Marina Circuit 13/12
Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool