AMuS: Max Verstappen może odejść z Red Bulla i przejść do Mercedesa

Jak poinformował dziś znany niemiecki serwis Auto Motor und Sport, Max Verstappen może opuścić zespół Red Bull Racing przed wygaśnięciem jego aktualnego kontraktu.

Od dłuższego czasu w mediach zaczęły pojawiać się spekulacje na temat Maxa Verstappena i jego dalszej przygody z zespołem Red Bull. Zagraniczne media ostatnim czasem zaczęły informować o rzekomej klauzuli, którą młody Holender zawarł podczas przedłużania umowy z austriackim zespołem. Według niej Max może opuścić swój zespół, jeżeli ich bolid nie będzie konkurencyjny oraz nie pozwoli mu zająć odpowiedniej pozycji w mistrzostwach (przykładowo Max musiałby być trzeci w połowie sezonu). Aktualny kontrakt Holendra wygasa z końcem sezonu 2020.

Dr Helmut Marko w trakcie udzielania jednego z wywiadów został zapytany o przyszłość Maxa Verstappena w Red Bullu. Doradca austriackiego zespołu potwierdził, że ich kierowca ma w kontrakcie pewną klauzulę, która pozwala opuścić mu ekipę pod pewnymi warunkami. Zdaniem Austriaka moment decyzji zbliża się wielkimi krokami. Czyżby wkrótce w świat miała powędrować informacja naprawdę grubego kalibru? Czas pokaże.

W obecnym sezonie reprezentant Red Bulla tylko dwukrotnie znalazł się na podium. Dla kierowcy z takimi aspiracjami jest to oczywiście porażka. Początek sezonu zapowiadał, że Red Bull będzie bardzo konkurencyjny względem Mercedesa i Ferrari. Niestety z czasem dwa czołowe zespoły odjechały Red Bullowi. Austriacki zespół ma duży problem z silnikiem Hondy, który oczywiście jest bardzo mało awaryjny, ale traci na tym wydajność.

Przed rozpoczęciem weekendu wyścigowego w Austrii zarówno Verstappen, jak i dr Helmut Marko zaczęli wzywać Hondę, żeby ta podkręciła swoje osiągi, nawet jeżeli wiązałoby się to z pewnym ryzkiem. Na odpowiedź japońskiego producenta nie trzeba było długo czekać. Toyoharu Tanabe potwierdził dziś na Red Bull Ringu, że Honda przygotuje kolejną specyfikację silnika jeszcze w tym sezonie. Dokładna data wprowadzenia nowej specyfikacji nie jest jeszcze znana, ale wiele wskazuje na to, że tym razem poprawki będą dotyczyć głównie wydajności. Czy to pozwoli zatrzymać Verstappena w zespole? Wszystko w rękach inżynierów japońskiego producenta.

Verstappen i Mercedes – Czy ma to sens?

Max Verstappen po odejściu z Red Bulla i pewnych ruchach kadrowych w innych zespołach ma szansę angażu w Ferrari lub Mercedesie. Choć na ten moment wydaje się to totalną abstrakcją, zważywszy na fakt, że Sebastian Vettel nie wybiera się na emeryturę, a Valtteri Bottas nie powiedział jeszcze ostatecznego słowa w tym sezonie. Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, to oczywistym wyborem dla Holendra byłby zespół Mercedes. Na tę sprawę należy również popatrzyć pod kątem negocjacji większych pieniędzy od Red Bulla, które mógłby zaoferować mu jego dotychczasowy zespół za pozostanie z nimi na kolejne sezony.

Trudno też w tym momencie wyobrazić sobie jakiekolwiek partnera zespołowego dla Verstappena w Mercedesie. Czy byłby to Hamilton, Bottas, Ocon czy ktoś zupełnie inny, na pewno dochodziłoby w zespole do dużych nieporozumień i grzmotów, czego na pewno Toto Wolff chce uniknąć. Podobna sytuacja miałaby miejsce w zespole Ferrari. Jakoś nie bardzo widzi się moim zdaniem współpraca dwóch szybkich i bardzo ambitnych kierowców, jakimi są Leclerc i Verstappen.

Kto mógłby (teoretycznie) zastąpić Maxa w Red Bullu?

Odejście Maxa może wywołać kolejną lawinę spekulacji, kto może go zostąpić. Red Bull jest znany ze swojego programu juniorskiego jednak aktualnie na horyzoncie nie widać nikogo, kto mógłby wskoczyć z tzw. buta do F1. Jedyną przyzwoitą opcją jest aktualnie Daniił Kwiat oraz w późniejszej części kariery być może Alexander Albon.

Zdaniem dziennikarza AMuS jedyną słuszną opcją jest powrót do zespołu Sebastiana Vettela, który z tym świętował tutaj swoje największe sukcesy w karierze. Zdaniem Tobiego Grünera każdy inny wybór niż Vettel będzie swoistą degradacją dla ekipy Red Bulla.

Sebastian Vettel, wiele na to wskazuje, również posiada w swoim kontrakcie podobną klauzulę do tej, którą posiada Max Verstappen. Jednak na pytanie, kto mógłby zastąpić Vettela w Ferrari ciężko w tym momencie odpowiedzieć.