Alex Rins odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w karierze podczas GP Ameryk, Marquez nie kończy wyścigu

Bardzo dobry pojedynek o zwycięstwo stoczyli Valentino Rossi z Alexem Rinsem. Górą z niego wyszedł hiszpański zawodnik, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w karierze w kategorii MotoGP. Wyścigu nie ukończył zdobywca pole position i triumfatorem sześciu poprzednich edycji Grand Prix Ameryk, Marc Marquez.

Warunki do ścigania w Austin był wręcz idealne. Temperatura powietrza na starcie wyścigu wynosiła 19 stopni Celsjusza, natomiast asfaltu nieznacznie przekroczyła 38. Co ważne, zawodnikom nie przeszkadzał zbyt silny wiatr.

Bardzo dobrze wystartował Cal Crutchlow i wydawało się, że to Brytyjczyk będzie liderem w pierwszym zakręcie. Marc Marquez opóźnił jednak hamowanie i to on utrzymał się na prowadzeniu. Drugi był Valentino Rossi, a Crutchlow trzeci. Również dobrze wystartował Jack Miller, który utrzymał czwartą pozycję. Świetny początek miał też Andrea Dovizioso, który z trzynastego pola przesunął się na szóste miejsce.

Valentino Rossi próbował utrzymywać tempo Marca Marqueza, ale już na drugim okrążeniu Hiszpan uzyskał najlepszy czas z całej stawki i zaczął budować przewagę nad Włochem. Zamiast o pogoni za liderem klasyfikacji generalnej 40-latek musiał myśleć o utrzymaniu pozycji przed jadącym za nim Calem Crutchlowem. Bardzo blisko tej dwójki znajdowali się również Jack Miller i Alex Rins.

Na trzecim okrążeniu sędziowie poinformowali, że falstart popełnili Maverick Vinales oraz Joan Mir. Hiszpanie musieli więc odbyć karę przejazdu przez aleję serwisową. Oznaczało to dla nich spadek poza punktowaną piętnastkę. W międzyczasie z wyścigu odpadł Aleix Espargaro, który przewrócił się w jednym z zakrętów.

Przewaga Marqueza bardzo szybko urosła do ponad trzech sekund. Rossi nie był w stanie utrzymać tempa Hiszpana i skupiał się na tym, by utrzymać za sobą Cala Crutchlowa. Włoch mógł jednak odetchnąć, gdyż na piątym okrążeniu w jedenastym zakręcie wywrócił się Cal Crutchlow. W związku z tym na trzecie miejsce przesunął się Jack Miller, a na czwarte Alex Rins. Piąty był z kolei Franco Morbidelli, który w międzyczasie wyprzedził Andreę Dovizioso.

Dwanaście okrążeń przed metą przewaga Marca Marqueza wynosiła już prawie cztery sekundy. Gdy wydawało się, że Hiszpan ma wszystko pod kontrolę, nagle na dohamowaniu do dwunastego zakrętu, jego motocykl stracił przyczepność. Tym samym obrońca mistrzowskiego tytułu odpadł z wyścigu, a nowym liderem został Valentino Rossi. Prowadzenie Włocha nie było jednak takie pewne, gdyż niewiele ponad pół sekundy za nim znajdował się Alex Rins. Z rywalizacji o zwycięstwo odpadł już Jack Miller.

Na dziesięć okrążeń przed metą z wyścigu musiał wycofać się Jorge Lorenzo. Hiszpan zakończył rywalizację w Austin w powodu usterki technicznej. Z kolei na prowadzeniu utrzymywał się Valentino Rossi. Rins tracił do niego pół sekundy. Jack Miller jechał za liderem już ponad trzy sekundy. Na czwarte miejsce przesunął się natomiast Andrea Dovizioso.

Gdy na prowadzeniu nie działo się zbyt wiele, tak w końcówce straty zaczynał odrabiać Maverick Vinales. Zawodnik Yamahy, który odbył karę przejazdu przez aleję serwisową, przesunął się już na czternastą pozycję. Do końca wyścigu pozostawało wówczas sześć okrążeń.

Cztery okrążenia przed metą Alex Rins przypuścił skuteczny atak na Valentino Rossim. Włoch chciał szybko skontrować swojego rywala po długiej prostej, lecz przestrzelił punkt hamowania. Hiszpan próbował wykorzystać więc błąd Włocha i postanowił podkręcić tempo. 40-latek znajdował jednak odpowiedź i zaczął zbliżać się do swojego młodszego rywala. Gdy wydawało się, że Rossi jest już bardzo blisko zawodnika Suzuki, tak popełnił kolejny błąd, dając ponad półsekundową przewagę Hiszpanowi.

Na ostatnim okrążeniu Rossi postawił wszystko na jedną kartę i zaczął zbliżać się do Rinsa. Włoch ostatecznie jednak nie dał rady i wyścig zakończył na drugiej pozycji. Zwycięzcą został więc Alex Rins, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w karierze w kategorii MotoGP. Podium uzupełnił natomiast Jack Miller.

Dalsze miejsca w czołowej dziesiątce zajęli: Andrea Dovizioso, Franco Morbidelli, Danilo Petrucci, Fabio Quartararo, Pol Espargaro, Francesco Bagnaia oraz Takaaki Nakagami. Liderem klasyfikacji generalnej został natomiast Andrea Dovizioso. Drugi jest Rossi, a trzeci Rins. Marquez spadł na czwartą pozycję.

Poz Nr Kierowca Zespół Czas / Strata
1. 42 Alex Rins Team SUZUKI ECSTAR 41:45.499
2. 46 Valentino Rossi Monster Energy Yamaha MotoGP 0.462
3. 43 Jack Miller Pramac Racing 8.454
4. 4 Andrea Dovizioso Mission Winnow Ducati 9.420
5. 21 Franco Morbidelli Petronas Yamaha SRT 18.021
6. 9 Danilo Petrucci Mission Winnow Ducati 21.476
7. 20 Fabio Quartararo Petronas Yamaha SRT 26.111
8. 44 Pol Espargaro Red Bull KTM Factory Racing 29.743
9. 63 Francesco Bagnaia Pramac Racing 30.608
10. 30 Takaaki Nakagami LCR Honda Idemitsu 31.011
. . .