MotoGP

Cal Crutchlow i Marc Marquez podczas konferencji w Argentynie

Zawodnicy MotoGP chcą zwiększenia kontroli antydopingowych

Zawodnicy MotoGP poparli wniosek Cala Crutchlowa o zwiększenie kontroli antydopingowych.

Brytyjczyk jasno wyraził swoje niezadowolenie na konferencji w trakcie Grand Prix Kataru.

Nie chodzi o to, że jestem przeciwny innym zawodnikom. Myślę, że powinniśmy być częściej poddawani testom antydopingowym. To znacznie rozjaśniłoby sytuację i byłoby sprawiedliwe dla nas wszystkich – mówi Crutchlow.

Czołowi zawodnicy poparli stanowisko Anglika.

Zgadzam się z Calem. Zwiększenie liczy testów byłoby dobre dla naszego sportu. Organizatorzy twierdzą, że jest to ciężkie do przeprowadzenia, ale mam nadzieję, że ta sytuacja zostanie poprawiona – komentuje Dovizioso.

Jesteśmy profesjonalistami i chcielibyśmy więcej kontroli, ponieważ byłoby to bardzo sprawiedliwe dla nas samych – dodaje Marc Marquez.

W trakcie całego dziewiętnastowyścigowego cyklu, zawodnicy przechodzą tylko przez dwie kontrole, w dwóch różnych wyścigach. Nie uczestniczą w niej wszyscy motocykliści, lecz tylko Ci, których wybrano do badania.

W zawodach motocyklowych mamy tyle elementów, nad którymi musimy panować, że ostatnią rzeczą o jakiej zdążysz pomyśleć jest doping. Większa liczba kontroli może być tylko lepsza, ale zwykle mamy niewielki odsetek przypadków stosowania dopingu, ponieważ nie wiemy, czy może nam to w ogóle pomóc – przyznał Zarco.

Crutchlow jasno i wyraźnie przedstawił wady systemu antydopingowego, który działa w MotoGP. Brytyjczyk w ciągu ostatnich dwóch lat nie został poddany testom. Znalazł się w niej raz, lecz potem przez następne 365 dni nikt nie zainteresował się jego stanem. Dla porównania podaje Jacka Millera, który przeszedł dwa testy w ciągu ostatnich trzech lat.

W briefingach dla zawodników w Katarze wzięli udział dyrektor medyczny FIM, dr David McManus i koordynator ds. Antydopingowych FIM, Evelyne Magnin. Podkreślono zagrożenia związane z dopingiem w odniesieniu do zdrowia zawodników, a niektóre przykłady zabronionych substancji zostały przedstawione.

W tej sprawie wypowiedział się dyrektor Dorny, Carmelo Ezpeleta: W miarę rozwoju sportu aspekt fizyczny jest obecnie jednym z najważniejszych dla wszystkich klas i uważamy, że ważne jest, aby zapewnić zawodnikom dobre wykształcenie w zakresie walki z dopingiem zarówno na torze, jak i poza nim.

Pliki Cookie

© 2011-2018 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone