Zapowiedź Motocyklowego GP Wielkiej Brytanii: Dżentelmeni w akcji

Powoli zbliżamy się do decydujących rozstrzygnięć w tegorocznym sezonie MotoGP. W najbliższy weekend odbędzie się bowiem już dwunasta z zaplanowanych dziewiętnastu rund. Będzie nią Grand Prix Wielkiej Brytanii, które od 2010 roku znów rozgrywane jest na torze Silverstone. Zanim jednak zawodnicy rozpoczną zmagania w Anglii, zapraszamy Was do naszej zapowiedzi.

Legenda sportów motorowych

Z pewnością tor Silverstone można uznać za jeden z legendarnych obiektów. To na nim w 1950 roku odbył się bowiem pierwszy wyścig Mistrzostw Świata Formuły 1. Również tutaj po raz pierwszy zorganizowano Motocyklowe Grand Prix Wielkiej Brytanii. Najszybsi motocykliści świata zjawili się na Silverstone po raz pierwszy w 1977 roku. Wówczas w klasie 500 cm3 triumfował Amerykanin Pat Hennen, który reprezentował barwy Suzuki.

Rywalizacja na Silverstone toczyła się do 1986 roku. Od kolejnego sezonu Grand Prix Wielkiej Brytanii przeniesiono na Donington Park, gdzie aż siedmiokrotnie zwyciężał Valentino Rossi (pięciokrotnie w najwyższej klasie), a swój pierwszy triumf w MotoGP odniósł Andrea Dovizioso.

Organizatorzy Mistrzostw Świata podjęli jednak decyzję, że od 2010 roku MotoGP powróci na Silverstone. Obiekt w tym czasie przeszedł renowację, a jego pętla uległa zmiane. Obecnie motocykliści rywalizują na pętli – Arena Grand Prix Circuit – liczącej 5891 metrów i składającej się z 18 zakrętów. Dokładnie na tej samej swój wyścig rozgrywają kierowcy Formuły 1. Początek ich okrążenia, jak i aleja serwisowa znajdują się jednak w innym miejscu toru.

Fakt, iż na Silverstone odbywa się jedna z rund Formuły 1, sprawia, że nawierzchnia toru jest bardzo nierówna, na co też często skarzą się motocykliści. Wymiana asfaltu była więc jednym z warunków podpisania umowy na organizowanie tutaj Motocyklowego Grand Prix.

Czekamy na kolejny pojedynek do ostatnich metrów

Pojedynek pomiędzy Andreą Dovizioso a Markiem Marquezem podczas Grand Prix Austrii był kwintesencją wyścigów motocyklowych. To właśnie w sportach motorowych jest kluczowe – walka o zwycięstwo do samego końca, tego oczekują kibice, z tego cieszą się sami zawodnicy. Czy w Wielkiej Brytanii może czekać nas powtórka? Trudno powiedzieć, mówi się, że nic dwa razy się nie zdarza, aczkolwiek Dovizioso z Marquezem mieli w ostatnich sezonach już kilka pojedynków zakończonych w ostatnim zakręcie. Może więc kolejny czeka już nas w najbliższą niedzielę? Może też do walki włączą się inni zawodnicy.

Wracając jednak jeszcze na chwilę do Marqueza i Dovizioso, to są to dwaj pierwsi zawodnicy w klasyfikacji generalnej. Hiszpan ma dość bezpieczną – 58-punktową – przewagę nad Włochem. Wydaje się więc, że jeżeli nie przydarzy się coś nieoczekiwanego, zawodnik Repsol Hondy będzie mógł cieszyć się z szóstego tytułu mistrzowskiego w MotoGP. Jego forma jest bowiem niewyobrażalna. W jedenastu dotychczas rozegranych rundach aż dziesięciokrotnie finiszował na dwóch pierwszych pozycjach (przewrócił się tylko w Austin). Trudno więc nie uważać go za faworyta do mistrzostwa, ale i również kolejnych triumfów w wyścigach.

O tytule więc raczej musi zapomnieć Dovizioso, jednakże Włoch pokazał w Austrii ogromną determinację w walce o zwycięstwo w pojedynczym wyścigu. Być może więc będzie to dla niego impulsem i w Grand Prix Wielkiej Brytanii odniesie swoje trzecie zwycięstwo.

Na torze Silverstone bardzo groźni mogą być również Maverick Vinales czy Cal Crutchlow. Hiszpan triumfował tutaj w 2016 roku na Suzuki, natomiast dla Brytyjczyka będzie to domowa runda. Uskrzydlony więc dopingiem swoich kibiców może pokusić się o bardzo dobry wynik. Co do Vinalesa, wiele zależeć będzie od formy Yamahy i od kwalifikacji. Choć Hiszpan dysponuje zwykle dobrym tempem w treningach, tak nie zawsze potwierdza je w wyścigu. Wszystko wiąże się z dużym problemem wyprzedzania rywali. Tak było również w Austrii, gdzie mimo lepszego tempa wyścigowego nie był w stanie wyprzedzić swojego zespołowego partnera, Valentino Rossiego.

Z szansy na dobry rezultat w Wielkiej Brytanii nie należy również skreślać Alexa Rinsa czy Fabio Quartararo. Nie zapominajmy także o Valentino Rossim, który zna już smak zwycięstwa na torze Silverstone. Niemniej jednak o zwycięstwo będzie bardzo trudno.

W najbliższy weekend po raz pierwszy od prawie dwóch miesięcy udział w Grand Prix weźmie Jorge Lorenzo. Hiszpan powraca na motocykl po kontuzji, jakiej doznał w trakcie treningu na torze w Assen pod koniec czerwca. Miejsce powrotu jest dla niego dość wyjątkowe, gdyż reprezentant zespołu Repsol Honda jako jedyny z obecnie startujących zawodników zwyciężał tutaj w klasie MotoGP więcej niż raz. Lorenzo triumfował tutaj aż trzykrotnie, jednak ostatni raz w 2013 roku. Trudno będzie mu powrócić na szczyt w niedzielę, ale dla niego najważniejsze w tym momencie jest zyskanie pewności siebie na motocyklu i poprawa dotychczasowych wyników na Hondzie. I oczywiście uniknięcie kolejnej kontuzji.

Harmonogram weekendu wyścigowego i prognoza pogody

Rok temu pogoda nie rozpieszczała zawodników. Było zimno i deszczowo, lecz tego, co stało się w niedzielę, nikt się nie spodziewał. Żaden z zaplanowanych wyścigów nie doszedł do skutku. Stojąca woda i ciągłe opady deszczu sprawiły, że organizatorzy mieli zbyt duże obawy o bezpieczeństwo zawodników. W związku z tym doszło do bezprecedensowej sytuacji – postanowiono odwołać wyścig i go nie przenosić na poniedziałek, chociażby jak to było w Katarze w 2009 roku.

W tym sezonie nie zanosi się na podobną sytuację. Obecne prognozy pogody wyglądają bardzo optymistycznie. Ma być ciepło, a przede wszystkim słonecznie. W najcieplejszym momencie dnia temperatury mają oscylować pomiędzy 25 a 28 stopni Celsjusza, a ryzyko opadów wynosi jedynie 10%.

Musimy również zwrócić uwagę na godziny rozgrywania poszczególnych sesji ze względu na różnicę czasową pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

 • Piątek (23 sierpnia)
  Pierwszy trening: 10:55- 11:40 [Polsat Sport News]
  Drugi trening: 15:10 - 15:55 
 • Sobota (24 sierpnia)
  Trzeci trening: 10:55- 11:40 [Polsat Sport News]
  Czwarty trening: 14:30 - 15:00 [Polsat Sport News]
  Pierwsza część kwalifikacji: 15:10 - 15:25 [Polsat Sport News]
  Druga część kwalifikacji: 15:35 - 15:50 [Polsat Sport News]
 • Niedziela (25 sierpnia)
  Rozgrzewka: 10:30 - 10:50 [Polsat Sport News]
  Wyścig: 14:00 (20 okrążeń) [Polsat Sport News]

Wszystkie transmisje również w serwisie IPLA oraz na stronie polsatsport.pl.