Zapowiedź Motocyklowego GP Malezji: Pozaeuropejskie ostatki

Zapowiedź Motocyklowego GP Malezji: Pozaeuropejskie ostatki

Sezon MotoGP dobiega końca, gdyż w najbliższy weekend odbędzie się już osiemnasta runda mistrzostw – GP Malezji. Na torze Sepang zawodnicy będą chcieli powstrzymać Marca Marqueza przed szóstym z rzędu zwycięstwem. Nim jednak rozpoczną oni rywalizację, zapraszamy Was do zapowiedzi nadchodzącej rundy.

Marc Marquez w drodze po punktowy rekord

Choć Marc Marquez w sezonie 2014 wygrał 13 wyścigów, z czego 10 pierwszych z rzędu, tak można powiedzieć, że tegoroczny czempionat jest jego najlepszym w karierze. Jeśli Hiszpan dojeżdża do mety, wyścig kończy zawsze na pierwszej bądź drugiej pozycji. Taka dyspozycja pozwoliła mu po siedemnastu rundach zgromadzić 375 punktów. Jeśli więc w dwóch kolejnych wyścigach dopisze do swojego konta jeszcze 9, będzie mógł poszczycić się sezonowym rekordem punktowym. Mając na względzie formę Marqueza, wyczyn ten wydaje się wręcz pewny.

To właśnie hiszpański zawodnik wydaje się faworytem GP Malezji, które zresztą wygrał także rok temu. Jeśli w niedzielę powtórzy ten wyczyn, będzie to jego szóste z rzędu zwycięstwo i dwunaste w sezonie. Ponadto, będzie to kolejny krok do mistrzostwa zespołu Repsol Honda. Po wyścigu w Australii ekipa Marqueza traci do Ducati ledwie jeden punkt. Kluczowy więc będzie występ Jorge Lorenzo, jak i rezultat Andrei Dovizioso oraz Danilo Petrucciego.

Zatrzymać Marqueza

Biorąc pod uwagę charakterystykę toru Sepang, poważnymi kandydatami do podium, a być może i do zwycięstwa, mogą być zawodnicy Ducati. Wcale nie muszą to być Andrea Dovizioso i Danilo Petrucci. W Australii bowiem świetnie spisali się reprezentanci ekipy Pramac Racing – Jack Miller finiszował na trzecim miejscu i był pierwszym Australijczykiem od czasów Caseya Stonera, któremu udało się stanąć na podium w domowym wyścigu (rok 2012), a Francesco Bagnaia dojechał do mety na czwartej pozycji. Obaj zaskoczyli więc bardzo pozytywnie.

W Malezji nie można skreślać zawodników Yamahy. Rok temu prawie do samego końca wyścigu o zwycięstwo walczył Valentino Rossi, który prowadząc, przewrócił się. Podobnie było z Maverickiem Vinalesem tydzień temu, co akurat może na Hiszpana podziałać niezwykle mobilizującą. Zwycięstwo było bardzo blisko, lecz postawienie wszystkiego na jedną kartę akurat się nie opłaciło. Mimo to dobrze było widzieć walczącego i niepoddającego się Hiszpana.

Weekend w Australii nie potoczył się po myśli Fabio Quartararo, który już w pierwszym treningu upadł w jednym z zakrętów. Później nie było lepiej, gdyż na początku wyścigu został uderzony przez Danilo Petrucciego, co skończyło się wywrotką obu zawodników. Debiutant może być więc nieco rozżalony sytuacją z Australii, lecz jego ambicja z pewnością stawia go w gronie faworytów do triumfu w Malezji. Ponadto, będzie to domowy wyścig dla jego zespołu – Petronas Yamaha SRT. Francuz walczy również o trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, gdyż do będącego obecnie na tej pozycji Alexa Rinsa traci tylko 20 punktów.

Harmonogram weekendu wyścigowego i prognoza pogody

W najbliższy weekend pogoda w okolicy toru Sepang będzie typowa dla tego regionu świata. Wysokie temperatury (31 stopni Celsjusza), wilgotność na poziomie 80% i możliwość opadów deszczu oraz burzy. Takie warunki czynią z GP Malezji jedną z bardziej wymagających dla zawodników rund w kalendarzu MotoGP. Z drugiej strony – przede wszystkim dla kibiców – wzrasta możliwość nieprzewidywalnych rozstrzygnięć.

GP Malezji jest również ostatnią rundą w sezonie, która odbędzie się w innej strefie czasowej niż europejska. Przyzwyczajeni do wczesnej pory kibice nie powinni mieć jednak problemu z wstawaniem w najbliższy weekend.

 • Piątek (1 listopada)
  Pierwszy trening: 3:50- 4:35 [Polsat Sport Extra]
  Drugi trening: 8:05 - 8:50 [Polsat Sport Extra]
 • Sobota (2 listopada)
  Trzeci trening: 3:50- 4:35 [Polsat Sport Extra]
  Czwarty trening: 7:25 - 7:55 [Polsat Sport Extra]
  Pierwsza część kwalifikacji: 8:05 - 8:20 [Polsat Sport Extra]
  Druga część kwalifikacji: 8:30 - 8:45 [Polsat Sport Extra]
 • Niedziela (3 listopada)
  Rozgrzewka: 3:40 - 4:00 [Polsat Sport News]
  Wyścig: 8:00 (20 okrążeń) [Polsat Sport News]